Papież chce nadać Synodowi większy dynamizm

(fot. Pufui Pc Pifpef I / Wikimedia Commons)

Papież Franciszek chce nadać Synodowi Biskupów większy dynamizm i skuteczność w swym duszpasterskim rządzeniu Kościołem powszechnym.

 

Opinię taką wyraził kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Poinformował też, że na kwestionariusz przed najbliższym zgromadzeniem synodalnym nt. rodziny odpowiedziało ponad 84 proc. spośród 114 konferencji episkopatu z całego świata oraz ponad 70 proc. wszystkich podmiotów do tego uprawnionych.

 

Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone jest wyzwaniom duszpasterskim w odniesieniu do rodziny w kontekście nowej ewangelizacji. Obradować ono będzie w dniach 5-19 października w Watykanie. W maju Zwyczajna Rada Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów ma przyjąć dokument roboczy (Instrumentum laboris) tego zgromadzenia. Ekipa ekspertów już przeanalizowała odpowiedzi na kwestionariusz rozesłany jesienią ub.r. i dokonała jego syntezy, którą zaprezentowano 24 lutego br. na posiedzeniu Rady - poinformował kardynał.

 

Pytany o zainteresowanie, jakie w opinii publicznej wzbudził kwestionariusz, rozesłany do wszystkich diecezji świata, hierarcha wyraził opinię, że dzieje się tak dlatego, iż "tematyka rodziny jest dzisiaj kluczowa". - Papież Franciszek, proponując zajęcie się tym tematem, chce dać do zrozumienia, że Kościół nie wzbrania się przed stawianiem czoła wyzwaniom, ale je podejmuje z całą odpowiedzialnością, chce iść z duchem czasu, towarzyszyć ludziom, podzielać ich radości i troski, nadzieje i ludzkie cierpienia - zaznaczył sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 

Wśród wyzwań, którymi zajmie się Synod, a które są zawarte w odpowiedziach na kwestionariusz, wymienił: znajomość nauczania Kościoła nt. małżeństwa i rodziny, koncepcji prawa naturalnego, związki partnerskie, problemy osób rozwiedzionych, które zawarły ponowny związek cywilny itp.

 

Kard. Baldisseri przypomniał, że w przyszłym roku instytucja Synodu Biskupów będzie obchodzić 50-lecie swego istnienia. - Papież Franciszek chce nadać Synodowi większy dynamizm i skuteczność w swym duszpasterskim rządzeniu Kościołem powszechnym. Synod staje się punktem odniesienia dla diecezji, parafii i innych instytucji kościelnych w tym sensie, że bardziej akcentuje udział wiernych zaangażowanych w działalność duszpasterską z poszanowaniem właściwych im funkcji i charyzmatów - dodał włoski purpurat.

 

Przypomniał, że w 2015 r. odbędzie się Zwyczajne Zgromadzenie Synodu na ten sam temat, co tegoroczne nadzwyczajne. - Te dwa Synody są ze sobą połączone i się uzupełniają - wyjaśnił kard. Baldisseri.

W zgromadzeniach nadzwyczajnych uczestniczą z urzędu przewodniczący konferencji episkopatu z całego świata, zaś w zwyczajnych delegaci, wybrani przez te konferencje.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~iki 01:03:20 | 2014-04-02
Franciszek to mądry gość, bardzo ortodoksyjny wbrew temu co nam sie wmawia. Nie liczyłbym na przepchnięcie jakichś kontrowersyjnych zmian, jestem przekonany że zmiany będą co najwyżej kosmetyczne.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~chrysorroas 17:33:25 | 2014-04-01
Czyli szykuje się gremiokracja. Przynajmniej przykrywkowa. A jeśli nie uda się na nadzwyczajnym przepchnąć Komunii dla cudzołożników, to będzie przepychanie na zwyczajnym. Na ten ostatni łatwiej będzie dobrać delegatów po linii kasperiańsko-bergogliańskiej.

Oceń 51 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?