Dlaczego Jezus wzywa do ubóstwa?

(fot. straightfromthecask / flickr.com)

Jezus wybiera ubóstwa nie dla racji samego ubóstwa, ale dlatego, że jest ono formą miłości. To synteza Bożej miłości - mówił 31 marca wieczorem podczas konferencji rekolekcyjnej w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu bp Grzegorz Ryś.


Konferencję w ramach rekolekcji akademickich poprzedziła koncelebrowana Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

 

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji w czasie spotkania rekolekcyjnego nawiązał do motta tegorocznego orędzia wielkopostnego papieża Franciszka: "Stał się ubogim, aby wzbogacić nas swoim ubóstwem". - Człowiek jest wezwany do praktykowania jałmużny, ale nie zawsze przeżywa ją jako łaskę - zauważył bp Ryś.

 

Zwrócił uwagę, że często widząc osobę żebrzącą na ulicy, odwracamy od niej wzrok lub przechodzimy na drugą stronę, by tylko nie znaleźć się w jej bliskości. - To zdarzyło się również i mnie. Postawiłem opór Panu Bogu, który dał mi szansę okazania jałmużny, a ja powiedziałem 'nie' - mówił rekolekcjonista. Podkreślił, że opieranie się jałmużnie jest równoznaczne z opieraniem się łasce Boga.

 

Zaznaczył, że poznanie Jezusa Chrystusa w Jego ubóstwie jest łaską i jest możliwe tylko wtedy, gdy człowiek jest ze Zbawicielem w bliskiej, intymnej relacji. To jest sedno chrześcijaństwa. - Jeżeli nie połączycie wiary w Niego z Jego ubóstwem, to wszystko, co usłyszycie w kościele, będzie dla was tylko moralizatorstwem - przekonywał bp Ryś.

 

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, że Bóg, przyjmując ludzkie ciało, chciał być ubogi. Świadomie wybrał życie w rodzinie Maryi i Józefa, której nie stać było na wypełnienie ofiary świątynnej według przepisów prawa. "Jezus potwierdzał całym swoim życiem wybór ubóstwa, żyjąc najpierw obok pasterzy, a potem wśród rybaków, i celników dotkniętych inną biedą, bo biedą moralną" - stwierdził bp Ryś. Zwrócił uwagę, że Jezusowe pragnienie bycia ubogim jest "zaproszeniem do relacji z Nim wolnej od strachu, likwidującej bariery między mną a Nim".

 

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przekonywał o autentyczności ubóstwa Jezusa. - Jeśli Jezus wzywa do ubóstwa, to dlatego, że jest pierwszym, który ogołocił się ze wszystkiego - powiedział rekolekcjonista. Podkreślił, że tylko bliska relacja z Panem da człowiekowi motywację i siły do składania prawdziwej jałmużny.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:48:44 | 2014-04-01
Jezus nigdzie nie wzywa do ubóstwa. Owszem, ostrzega, że bogaci będą mieć problemy, aby zostać zbawionymi, ale od tego daleko jest od wzywania do ubóstwa.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piw 16:16:54 | 2014-04-01
\Mnie ciekawi czy bp Ryś pociągiem jeździ na te swoje rekolekcje? Osobowym w wagonie 2 klasy? Czy limuzyną? Zacznijcie żyć skromnie, panowie Biskupi!!! W tej chwili żyjecie wystawnie, mieszkacie w pałacach, a Pan Jezus mieszka w budynkach podobnych do bunkra, jest wkładany w tandetne naczynia liturgiczne, ofiarę sprawuje się na brudnym obrusie i w towarzystwie dymiących "diesli".

Oceń 1 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook