Nowy patriarcha Kościoła Syryjskiego

Metropolita Mor Cyril Aphrem Karim (fot. syrianorthodoxchurch.org)

Metropolita Mor Cyril Aphrem Karim został dziś wybrany 123. patriarchą Antiochiii i Całego Wschodu, następcą św. Piotra. Zdecydowali o tym uczestnicy Świętego Synodu Syryjskiego Kościoła Prawosławnego.


Nowy zwierzchnik Kościoła urodził się 3 maja 1965 r. w Al-Kamiszli w Syrii. W 1996 r. został metropolitą i wikariuszem patriarszym diecezji Wschodnich Stanów Zjednoczonych.

 

Na stolicy patriarszej Antiochii zastąpi Ignacego Zakkę I Iwasa, który zmarł 21 marca w wieku 81 lat. Nosić będzie imię Ignacego Efrema II.

 

Kościół Syryjski, jakkolwiek ma w nazwie słowo "prawosławny", w rzeczywistości nie należy do tego nurtu chrześcijaństwa wschodniego, ale wraz z Kościołami koptyjskim, ormiańskim i etiopskim tworzy jego odłam zwany Starożytnymi Kościołami Wschodu lub "niechalcedońskim". Nazwa wzięła się stąd, że Kościoły te nie przyjęły, z różnych zresztą powodów, postanowień Soboru w Chalcedonie w 451, na którym m.in. potępiono jako herezję monofizytyzm, czyli pogląd, iż w Panu Jezusie była tylko jedna natura - boska, bez ludzkiej. Kościół Syryjski liczy ok. 3,5 mln wiernych na całym świecie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook