Ks. Natanek promuje nową wizjonerkę

(fot. youtube.com)

"Ks. Piotr Natanek używa nauki Kościoła wg przyjętej hermeneutyki podejrzeń i wiary w swoją misję ratowania Kościoła i przesącza ją swoimi, przez siebie uwiarygodnionymi, pomysłami dotyczącymi swoiście pojmowanej soteriologii i eschatologii" - czytamy w opinii przygotowanej przez ks. dr. Józefa Morawę nt publikacji rozsyłanych przez suspendowanego kapłana archidiecezji krakowskiej.


Jak informuje krakowska kuria, w ostatnich tygodniach suspendowany ks. Piotr Natanek rozsyła do księży swoje publikacje. Kard. Stanisław Dziwisz zwrócił się do ks. dr. Józefa Morawy z katedry eklezjologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z prośbą o przedstawienie oceny teologicznej rozpowszechnianych treści.

 

Uwagi dotyczą dwóch książek: "24 godziny Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa" i "Tajemnica Różańca Świętego z rozważaniami różańcowymi dyktowanymi przez Matkę Bożą, na podstawie "Orędzi na Czasy Ostateczne, które właśnie nadeszły".

 

Ks. dr Józef Morawa zaznacza, że niezgodna z katolicką nauką o Bożym Objawieniu jest podejmowana przez ks. Piotra Natanka próba zrównania wartości teologiczno-doktrynalnej wybranych tekstów wizjonerów z objawionymi biblijno-doktrynalnymi tekstami Kościoła.

 

Wizjonerką faworyzowaną przez ks. Piotra Natanka jest 37-letnia Agnieszka Jezierska mieszkająca w jego Pustelni w Grzechyni. Od listopada 2009 r. do początku 2014 r. ukazało się 15 tomów spisanych przez nią objawień, a w przygotowaniu jest kolejnych 7 "Orędzi na Czasy Ostateczne, które właśnie nadeszły".

 

"Tekst p. A. Jezierskiej przypomina stereotypowy produkt absolutyzującego swój temat kaznodziei, u którego w porywie przekazu "język wyprzedził refleksję". Jest widoczna chęć gromadzenia tzw. pięknych i pociągających, odkrywczych zdań, lecz bez żadnego wątku teologiczno-pastoralnego, o którym zdaje się nie mieć pojęcia p. Jezierska" - pisze ks. Morawa i dodaje, że tekst, choć przypisywany Matce Bożej, jest po prostu fantazją "ziemskiej" autorki.

 

Wizje p. Agnieszki pojawiają się natychmiast po wypadkach związanych z wydarzeniami w życiu ks. Natanka. "Agnieszka się pyta, a niebo natychmiast odpowiada, zaś ks. Piotr Natanek ogłasza to publicznie jako podstawowe wskazanie dla dalszego postępowania. Sam ks. Piotr Natanek ten rodzaj komunikacji nazwał internetowym połączeniem z niebem" - czytamy w dokumencie opublikowanym na stronach krakowskiej kurii.

 

Przykładowe teksty wizji zamieszczono w aneksie.

 

Istotny błąd zawiera sam tytuł promowanych przez suspendowanego kapłana orędzi na tzw. czasy ostateczne, które właśnie nadeszły. Ks. Morawa przypomina, że czasy ostateczne, jak naucza Kościół, rozpoczęły się z Wcieleniem Jezusa Chrystusa, a ujawniły się z wylaniem Ducha Świętego (por. Dz 2, 17) i rozpoczęciem wielkiej misji Kościoła. "Głoszenie o czasach ostatecznych, które "właśnie nadeszły" jest znakiem katastrofizmu, odrzucanego przez Kościół, jako sprzeciwiającego się prawdzie o Bożej Opatrzności" - czytamy w opinii ks. Morawy.

 

Ekspert krakowskiej kurii uważa, że ks. Piotr Natanek popełnia wielki błąd, jeśli bezkrytycznie akceptuje takie mistyfikacje. "A jeśli wie i sam współtworzy ten prawdziwy komputerowy sposób i ‘czas łaski przekazu Słowa Niebios’, to staje się współwinny szkodliwej, ośmieszającej Kościół manipulacji" - pisze ks. Morawa.

 

Wg wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie lektura pism (a także słuchanie kazań) ks. Piotra Natanka jest trudna. "Z jednej strony opowiada się za nauką Kościoła, o miłości do niego i chęci bycia kapłanem Jezusa Chrystusa. Z drugiej jednak strony nieustannie używa jej wg przyjętej hermeneutyki podejrzeń i wiary w swoją misję ratowania Kościoła i przesącza ją swoimi, przez siebie uwiarygodnionymi, pomysłami dotyczącymi swoiście pojmowanej soteriologii i eschatologii" - czytamy w opinii przygotowanej na prośbę kard. Stanisława Dziwisza.

 

Z całym dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej krakowskiej kurii. Autor zaznacza, że jego uwagi są tylko małą częścią całości sprawy związanej z ks. Piotrem Natankiem. Wg ks. Morawy potrzeba powołania komisji doktrynalno-prawnej, gospodarczej i psychologicznej dla całościowego sformułowania miarodajnej opinii; także tej dotyczącej wizjonerki Agnieszki Jezierskiej. "Istotnym staje się też przybliżenie motywacji fanów tej pobożności, których ofiarność i wierność są dla ks. Piotra Natanka fundamentem upartości i swoistej pewności siebie" - kończy ks. Morawa.

 

20 lipca 2011 r. metropolita krakowski nałożył na ks. dra hab. Piotra Natanka karę suspensy za ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo, mimo decyzji i upomnień, jakie były do niego wielokrotnie kierowane.

 

Kard. Stanisław Dziwisz wystosował wówczas do wiernych komunikat, w którym tłumaczył swoją decyzję o ukaraniu suspensą ks. Piotra Natanka. Hierarcha napisał m.in., że ks. Natanek "swoje specyficzne głoszenie kultu Matki Bożej, aniołów i świętych miesza z magicznie pojmowaną wiarą, co prowadzi do ośmieszania wyznania Kościoła" oraz, że "podważa autorytet biskupów i kapłanów, pomawiając ich o niewiarę i współdziałanie z wrogami Kościoła".

 

Ks. Piotr Natanek nie może sprawować żadnych czynności kapłańskich jak też i wykonywać władzy rządzenia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (117)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

angelmm01 23:51:39 | 2016-10-22
+Zaraz, zaraz, czegos tutaj nie rozumiecie. Exkomunikowany??Ale przez kogo??? Dziwisz jest masonem wysokirgo stopnia. Papiez Leon XIII przewidzial ze masoneria wcisnie sie do KK. Dlatego ustanowil ze kto kolwiek z kaplanow czy wiernych by wpisal sie z jakakolwiek masoneria jest automatycznie przez Niebo exkomunikowany. To jak to exkomunikowany przez Niebo, Boga Dziwisz moze exkomunikowac ks profesora Natanka. Ale z Was barany. Zorientujcie sie o co chodzi w posluszenstwie. Pierwsze posluszenstwo slubowane przez kaplanow jest do Boga, a potem do przelozonyxh ale nie do przelozonych ktorzy sa excomunikowanie automatycznie przez ich przynaleznosc do jakiejkolwiek lozy masonskiej. Bo oni Bogu nie sluza, tylko szatanowi. A Natanek to bardzo dobrze glosi prawde i to 100% Otworzcie oczy i przejzyjcie zebyscie pewnego dnia nie obudziliscie sie z reka w nocniku.
Pozdrawiam

Oceń 24 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tawantinsuyu2007 19:24:11 | 2016-10-16
2000 lat temu, a miało to miejsce przed powstaniem chrześcijaństwa, islamu i innych religii, Rzymski myśliciel Seneka twierdził że: prostaczkowie widzą w religii PRAWDĘ, rządzący - wygodne narzędzie do sprawowania władzy, a mędrcy - NONSENS! Czy coś się zmieniło od tamtego czasu?

Oceń 2 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bruno 17:20:07 | 2015-01-20
dlaczego nie pomaga biednym skoro taki szlachetny. dba tylko o swoja kase leci teraz do meksyku z rodzinka za bagatela 12tys od od osoby zeruje na glupocie ludzkiej a sam posiada 4 konta bankowe a ta wizjonerka? zalosne to wszystko

Oceń 10 20 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~toogle 15:03:59 | 2014-12-24
Tak w zasadzie to nieposłuszeństwo ks Natanka jest jedynym zarzutem, zarzutem bardzo poważnym, bo nie wiem czy są w historii Kościoła święci, u których konflikt z przełożonym posunął się tak daleko. Wszelkie inne zarzuty są na ogół mocno naciągane tak jak w tym artykule i wynikiają bardziej z antypatii do ks Natanka. Niech Jezus obdarzy obie strony konfliktu pokojem i doprowadzi do pojednania.

Oceń 24 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~skierka 12:46:11 | 2014-12-24
przepraszam ...pośpiech , proszę o wybaczenie błędów.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~skierka 12:40:15 | 2014-12-24
Pamiętam ...
Tak mam tyle lat , pamietam ,że kilka nieporadnych słów odbitych na
papierze strukturą przypominającym ten uzywany do wycierania nieczystości mialó wartość wieksza niz iles tam egzemplarzy "Trybuny Ludu " Żolnierza Wolności " itp.

dzisiaj jest ...to samo ? deja wu ?

Bo oto jakis nie znany nikomu szerzej kapłan zadaje pytania w rodzaju dlaczego ciezko pracujacy ludzie za cały swój życiowy dorobek dostają "w nagrodę " kwotę w wys. ..dobrego napiwku,
 toż to szczyt wyzysku...obok nas , jeśli rzadzacy przekonuja ,ze to wszytsko to dobro to już szczyt hipokryzji , jęsdli biskupi tego nie widza i mówią ,że to ...oznaka milości ...to już prawie bluźnierstwo .

Idiotą jest ten który pyta czy ten który milczy ?
Prawym jest ten który wskazuje czy ten który broni ?
a co na to Pismo ?
kapłani Go nie znają i  i co Ci któryz nie znają Pisma mają osądzać tego który je zna ?
 Toż to nonsens .

 Tak , nie znają bo gdyby znali to wiedzieliby ,ze rece wzposzone do Boga wmodlitwie w sytuacji akceptacji krzywd także ekonomicznych sa wznoszone na prózno [ pr. Amos ]

Nie lubie słowa "idiota" i podobnych , jeśli któs jednak używa ich jako ARGUMENTU to najprawdopodobniej nie ma żadnego innego argumentu .

Tak, Natanek nie jest bez wad ...

J. Narbutt napisał że ci którzy bezprawiu mówią "nie" solą tej ziemi sa i tak prosto pisze Bog po liniach krzywych ...
 Wspaniałe... ot, i społeczny sens Ewangelii, przemilczana ludzka krzywda i jej moc niekiedy czyni  z pastorałów kaduceusze.

Oceń 5 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~horatius 11:24:53 | 2014-12-24
Ks.dr hab Piotr Natanek to wielki Polak i mówi prawdę o otaczającej nasz rzeczywistści. A dlaczego tak na Niego najeżdżacie? Czy nie jest prawdą, że w Polacy płacą dla Izraela 200 miln rocznie to nie tak jak Niemcy zaplacili nam Polakom 30 -40 miln i juz My płacimy non stop bez przerwy Tą informację podała prasa Izraelska. Czy nie jest prawdą, że nie mamy nic i pozostał nam tylko różaniec, który to chcą nam zabrać i zabronić... Czy nie jest prawdą ze dług zagraniczny Polski wynosci 2 biliony zł .. a co to oznacza...? .., że dziura funduszów emerytalnych wynosi 2 biliony 700 miliardów a co to  oznacza...? że naród płaci 83 % podatku (Hitler nałozył na Polskę 30 %) że są tak wysokie koszty pracy, że mamy duże bezrobocie,  że banki pożyczają pieniądze nie mając ich w skarbcach, że administracja Polska liczy 800 tysięcy urzędników (za Wałęsy było 84 tys.) Czy to jest nieprawda co mówi ks. dr hab Piotr Natanek. Tak bardzo Was prawda boli, że nie  chcecie jej słuchać? To obudzicie się niedługo z ręką w nocniku.

Oceń 28 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Java 13:11:10 | 2014-10-26
Ludzie  to debile, jak mogą iść za księdzem, który został suspendowany i ma zakaz wykonywania czynnej posługi? Do tego ślepo wierzą jakiejś wizjonerce, jak napisał przedmówca, może w ten sposób promuje swoją kochankę. A naiwny motłoch wierzy. Motłoch lubi być manipulowany.
Oj, motłochu ludzki, iidź lepiej za prawymi pasterzami Kościoła, a nie za tymi, którzy odlatują od nauczania Kościoła i promują wizje swoich partnerek. Jak za jakis czas pojawi się owoc wspólnego przebywania razem,, to uwierzycie w niepokalane poczęcie pani Natankowej?

Oceń 20 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~czytelnik 13:04:44 | 2014-10-26
Konkubina?

Oceń 10 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fenomen 12:13:12 | 2014-10-26
Ks Natanek cieszy sie jak banda idiotow go otacza i finansuje jego i rodzinke to moga leciec nawet do meksyku po cenie zawyzonej o 40% ludzie opetani , a on w kazdej kieszeni bula kasy to dla niego wiara w mamone zatracil sie  kto ma powiazanie z kasa to i z szatanem  bedni jestescie zaslepieni ciagnie was na dno piekielne

Oceń 15 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook