Wrocław: dzielnica Wzajemnego Szacunku

Wrocław: dzielnica Wzajemnego Szacunku
(fot. zkvrev / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / kn

Zyskała już miano fenomenu i unikatu na skalę światową. Jutro w centrum wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku abp Józef Kupny ogłosi powstanie sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań zwana również Dzielnicą Czterech Świątyń, Dzielnicą Wzajemnego Szacunku lub Dzielnicą Tolerancji znajduje się w południowozachodniej części Starego Miasta między ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Tutaj obok siebie istnieją i współpracują katolicy, protestanci, żydzi i prawosławni.

DEON.PL POLECA




Na pomysł jej utworzenia wpadli w 1995 r. Jerzy Kichler z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Stanisław Rybarczyk, reprezentujący Kościół rzymskokatolicki. Sami zainteresowani mówią raczej o odtworzeniu niż założeniu dzielnicy, zwracając uwagę, że kamieniem węgielnym jest bliskie sąsiedztwo świątyń czterech wyznań: katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościoła ewangelicko-augsburskiego Opatrzności Bożej, synagogi Pod Białym Bocianem i kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Antoniego z Padwy, gdzie posługują ojcowie paulini.

To właśnie ta świątynia jutro zyska miano sanktuarium.

- Ocieramy się o siebie w autobusie, w tramwaju, na ulicy, a tak mało o sobie wiemy - mówią założyciele. - Znaleźliśmy wspólny temat, ze każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Ten obraz i podobieństwo wymagają szacunku. Dlatego powstała dzielnica - dodają.

Współpracę pomiędzy członkami poszczególnych grup religijnych rozpoczęto od modlitw poświęconych pamięci ofiar wojen i prześladowań. Próbowano podkreślać cechy łączące poszczególne wyznania. Unikano raczej wchodzenia w obszar teologicznych rozważań. Zwracano natomiast uwagę, że żyjąc obok siebie nie można być obojętnym na los drugiego człowieka. Prawdziwym sprawdzianem była powódź, jaka w 1997 r. nawiedziła Wrocław. Połączono siły, ofiarując pomoc bez względu na to, jakie wyznanie reprezentowali potrzebujący.

Dziś wzajemny dialog ubogacają nie tylko akcje charytatywne, występy chórów, odwiedziny w kościołach i w synagodze z okazji świąt religijnych czy wspólne modlitwy, ale także realizowane razem projekty: artystyczne, edukacyjne i społeczne. Jedną z ważniejszych inicjatyw jest, realizowany od 1999 r. program edukacyjny "Dzieciaki". Obejmuje on cykl spotkań integracyjnych, edukacyjnych i artystycznych dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Różnego rodzaju warsztaty, prowadzone przez specjalistów i pedagogów, mają na celu zapoznanie najmłodszych mieszkańców Wrocławia ze światem różnych religii, wyznań, kultur - zwłaszcza reprezentowanych w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Chodzi o budowanie pozytywnych relacji między wyznaniami. - Staramy się szukać tego, co łączy. Dystansujemy się od wydarzeń, które mogą urazić którekolwiek z wyznań - mówi Stanisław Rybarczyk.

Dzielnica Czterech Wyznań to również przestrzeń, w której tętni kulinarne i kulturalne życie Wrocławia. Przy ul. Włodkowica i Antoniego powstała niezliczona ilość klimatycznych restauracji, kafejek i kawiarni. To jedno z ulubionych miejsc spotkań wrocławian.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: dzielnica Wzajemnego Szacunku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.