Jest nowy przewodniczący Episkopatu

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki został w środę wybrany na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch.


"Abp Stanisław Gądecki został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski - na pięcioletnią kadencję" - napisał ks. Kloch na Twitterze.


65-letni Gądecki przez ostatnie 10 lat był wiceprzewodniczącym KEP. Teraz zastąpi metropolitę przemyskiego abp. Józefa Michalika, który na czele KEP stał przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.


Abp Gądecki zwyciężył w drugiej turze głosowania przeprowadzonej w środę po południu. Zgodnie ze statutem musiał uzyskać poparcie ponad połowy biskupów uprawnionych do głosowania.


Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, około południa w pierwszej turze najwięcej głosów otrzymali metropolici: kard. Kazimierz Nycz z Warszawy i abp Gądecki, potem byli abp Marek Jędraszewski z Łodzi i abp Wacław Depo z Częstochowy. Pojedyncze głosy padły także na abp Józefa Kupnego z Wrocławia i abp Sławoja Leszka Głódzia z Gdańska.


Na bieżącym zebraniu plenarnym biskupi wybiorą też zastępcę przewodniczącego episkopatu.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ffffffffffffffffffffffff 23:49:52 | 2014-03-13
"Jestem pełen drżenia"?Tolkien napisał-za starożytną tradycją dotyczącą św.Ambrożego-że "nolo episcopari" było najlepszą kwalifikacją na biskupa...(on według tej zasady tworzył Froda).Też myślę,że nieśmiałość w przyjmowaniu urzędu dobrze  świadczy o biskupie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nofutur 18:24:27 | 2014-03-12
Bardzo ładny dorobek. I co?
W Piśmie Świętym wskazówki dotyczące biskupów opisują raczej charakter, styl życia, cechy osobowości.
Może ktos napisze kim on jest jako człowiek, co robi, jak żyje - a nie czy napisał pracę taką czy śmaką. Dobrze, że przewodniczący jest tak wykształcony, ale ważniejsze jest KIM on jest a nie CO on napisał...

Oceń 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Cogito 18:24:07 | 2014-03-12
Nihil novi sub sole et in Ecclesiam Poloniam...

Oceń 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook