"Wybierzemy najlepszego kandydata"

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Potrzeba "człowieka, który będzie budował bardzo szeroką koalicję wokół dobra, wokół wartości, bo to jest dzisiaj bardzo potrzebne" - powiedział KAI metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, pytany o kryteria, jakie powinien spełniać przewodniczący KEP.


Jego zdaniem, ustępujący z tego urzędu abp Józef Michalik był "człowiekiem środka", który budował wspólną opinię Konferencji Episkopatu Polski w wielu ważnych kwestiach.

Wybór nowego przewodniczącego Episkopatu jest jednym z punktów 364. zebrania plenarnego KEP. Nowy przewodniczący zastąpi abp. Józefa Michalika, który ustępuje po dwóch kadencjach pełnienia tego urzędu.


"To nic nowego, zawsze wokół wyborów - jakiekolwiek by były - jest jakieś zamieszanie" - powiedział abp Wiktor Skworc, pytany o szerokie zainteresowanie mediów wyborami w Episkopacie.


"Ono zostanie przezwyciężone i wybierzemy najlepszego kandydata, którego nam Duch Święty podpowie. Człowieka, który będzie budował bardzo szeroką koalicję wokół dobra, wokół pewnych wartości, bo to jest dzisiaj bardzo potrzebne" - uważa abp Skworc.


Pytany o odniesienie się do medialnych spekulacji na temat rzekomych frakcji w Episkopacie, które miałyby rywalizować o wybór nowego przewodniczącego KEP, abp Skworc stwierdził: "Szczególnie po wizycie ad limina Apostolorum myślę, że jesteśmy przede wszystkim od nowej ewangelizacji, a ta zakłada pokój, współpracę".


Jak zaznaczył, istotne jest to, co papież Franciszek napisał w adhortacji "Evangelii gaudium" - "że nie powinno być wewnątrzkościelnych sporów, tylko pozytywne działanie i ewangelizacja na rzecz dobra wspólnego".


Pytany o podsumowanie dwóch kadencji urzędu przewodniczącego KEP, jakie pełnił abp Józef Michalik, abp Skworc stwierdził, że "niewątpliwie to dziesięciolecie było czasem, którym sytuacja zewnętrzna było bardzo dynamiczna. Myślę, że na miarę możliwości na te wyzwania odpowiadaliśmy". - Ksiądz arcybiskup Michalik był człowiekiem środka, który budował wspólną opinię Konferencji Episkopatu i za to mu jesteśmy bardzo wdzięczni - podkreślił metropolita katowicki.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: episkopat

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~yess 16:58:05 | 2014-03-12
Skoro to pisze pzylka to trzeba szukać innych wiarygodnych źródeł informacji w celu sprawdzenia czy nie ma manipulacji

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rozłam 15:45:15 | 2014-03-12
Kiedy synod zlikwiduje grzech cudzołóstwa (czyli dopuści do komunii rozwodników w kolejnych związkach), nie tylko będą spory w episkopatach, ale dojdzie do rozłamu w wielu krajach i w całym Kościele. Nie wszyscy biskupi i kapłani zgodzą sie na zdradę nauki KK, na jawne lekceważenie słów samego Jezusa.
To nawoływanie papieża do zgody w chwili, gdy sam przyczynia się do podziałow, jest strasznie smutne. Tragicznie smutne.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook