"Kamil Stoch pokazuje, że należy do Chrystusa"

(fot. EPA/Terje Bendiksby)

Jesteśmy zachwyceni postawą Kamila Stocha, ale on niczego szczególnego nie czyni, pokazuje tylko, że należy do Kościoła i Chrystusa, i na co dzień daje temu wyraz - powiedział KAI krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SDB. W poniedziałek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się wiosenne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy sportowców.


W spotkaniu wzięło udział ok. trzydziestu duszpasterzy sportu z kilkunastu diecezji. Obrady prowadzili delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców bp Marian Florczyk oraz krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SDB.

 

Spotkanie poświęcone było omówieniu stanu przygotowań do kilkunastu wydarzeń, w które zaangażują się duszpasterze w tym roku. Ks. Pleń wymienił m.in. XXIV Mistrzostwa Polski Księży w Tenisie Stołowym (22-25 kwietnia w Szczebrzeszynie), XIII Szachowe Mistrzostwa Polskich Duchowieństwa (7-13 lipca w Tarnowie), czy II Mistrzostwa Polski Księży w Rowerach Górskich MTB (31 maja, Moryń).

 

Z kolei 14 czerwca odbędzie się jak co roku ogólnopolska pielgrzymka sportowców na Jasną Górę, a w dniach 13-19 lipca Warszawie - XXVI Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Duszpasterze zastanawiali się także nad formami wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży w poszczególnych diecezjach.

 

Podsumowano także pobyt duszpasterzy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Zdaniem ks. Plenia, w pamięci kibiców sportów zimowych, ale nie tylko, pozostanie na pewno postawa dwukrotnego mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich Kamila Stocha, który publicznie przyznaje, że jest wierzący i że wiara w Boga pomaga mu tak w życiu codziennym, jak i w szlifowaniu sportowej formy. W Soczi często się modlił i brał udział w Mszach świętych.

 

"Jesteśmy zachwyceni jego postawą, ale on niczego szczególnego nie czyni. On jedynie pokazał, że jest człowiekiem ochrzczonym, należy do Kościoła i Chrystusa i na co dzień daje temu wyraz. Czyni to nie w sytuacjach medialnie nagłaśnianych, tylko właśnie w całym swoim życiu. On pokazuje nam, co mamy robić jako ludzie wierzący" - wyjaśnił KAI krajowy duszpasterz sportowców.

 

"Tak samo inni sportowcy, jeśli potrzebują kontaktu z duszpasterzami, to jest to naturalne. Jeśli ciało jest mocne, mocny może też być duch" - dodał ks. Pleń.

 

Jego zdaniem, sportowcy jako ludzi publicznie znani, promowani w środkach masowego przekazu, mogą spełniać określoną misję: dawać świadectwo swojej postawy człowieka wierzącego ludziom młodym - czy to symbolicznie - poprzez znak krzyża, czy też realizując swoją wiarę na co dzień.

 

W opinii salezjanina, sport i kultura fizyczna mogą być dziś sposobem na odciągnięcie młodych ludzi od biernego spędzania czasu przed komputerem. - Trzeba do tego zachęcać także, dając przykład naszych sportowców, którzy osiągnęli sukces. To może emanować nie tylko na młodzież, ale i na starszych - aby nie przesiadywali w domu przed telewizorem, ale jak najczęściej z niego wychodzili, więcej się ruszali i w ten sposób chwalili Pana Boga - uważa ks. Pleń.

 

"Sport jest kapitalnym narzędziem - apolitycznym i pozbawionym światopoglądu - dzięki któremu można docierać do człowieka, okazując mu szacunek i wskazując na nieprzemijające wartości, które współcześnie świat odstawia chyba trochę na bok. Duszpasterze pomagają sportowcom zbliżyć się do Boga, nie tylko w sytuacjach dla nich trudnych, ale aby uświadomić im, że Bóg jest rzeczywistością całego ich życia" - wyjaśnił ks. Edward Pleń.

 

Celem duszpasterstwa sportowców jest duchowa i pastoralna troska o ludzi sportu, w tym zawodników, trenerów, działaczy i kibiców. Duszpasterstwo organizuje dla nich rekolekcje, dni skupienia i spotkania formacyjne. Animuje również imprezy o charakterze ogólnopolskim, takie jak opłatek sportowców, spotkanie wielkanocne, pielgrzymka, parafiada dzieci i młodzieży, sympozja naukowe. "Celem tych działań jest przesycenie świata sportu wartościami ewangelicznymi i chrześcijańskimi" - informuje strona internetowa duszpasterstwa.

 

Duszpasterstwem sportowców kieruje delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców, którego wspiera krajowy duszpasterz sportowców przy współpracy z diecezjalnymi i zakonnymi duszpasterzami sportowców.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?