Nuncjatura o spotkaniu z Kongresem Kobiet

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała KAI bardziej szczegółową informację o spotkaniu abp. Celestino Migliore z przedstawicielkami Kongresu Kobiet, jakie miało miejsce w Warszawie, 4 marca br. Spotkanie to było odpowiedzią na list jaki członkinie Kongresu skierowały do papieża Franciszka.

 

Ze strony Kongresu Kobiet w spotkaniu z Nuncjuszem Apostolskim abp. Celestino Migliore uczestniczyły przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Henryka Bochniarz i prezeska Stowarzyszenia Dorota Warakomska.

 

Informacja Nuncjatury:

 

Papież Franciszek, wychodząc naprzeciw prośbie Kongresu Kobiet o "możliwość rozmowy", poprosił swojego przedstawiciela w Polsce o spotkanie z Paniami, które sygnowały list.

 

W odpowiedzi na list otwarty Kongresu, Nuncjusz Apostolski starał się odnieść do całości problematyki "gender", przedstawić również stanowisko Kościoła oraz wspólnie z rozmówczyniami zobaczyć, co można zrobić w celu uniknięcia niepotrzebnych emocji i uczynienia czegoś pozytywnego w tym zakresie.

 

Nuncjusz rozpoczął spotkanie od pytania, jakie są - zdaniem rozmówczyń - najważniejsze wyzwania, napotykane przez nie w podejmowaniu spraw kobiet. Przypomniał też niektóre inicjatywy podejmowane przez środowiska kościelne, zmierzające do znalezienia dobrych rozwiązań.

 

Podkreślił również, że większość społeczeństwa nie uświadamia sobie społecznego i antropologicznego wymiaru kwestii "gender"; dlatego też, jeśli publiczna debata nie ukazuje jej genezy, celów i strategii, a opiera się z jednej strony na oskarżaniu osób przeciwnych "gender" o obskurantyzm, o sprzyjanie poniżaniu, dyskryminowaniu i prześladowaniu kobiet, a z drugiej mówi o epokowych zagrożeniach antropologicznych, kulturowych i społecznych, powodowanych przez kategorię "gender", to szerokie kręgi społeczne nie będą w stanie zrozumieć, o co tak na prawdę w tej debacie chodzi. A gdy nie ma przejrzystości, łatwo rodzą się lęki i dezorientacja, które nie sprzyjają rozwiązywaniu problemu.

 

W szczególności Nuncjusz zauważył, że często przedstawia się kwestię "gender" jako skuteczny środek wychowawczy do przezwyciężenia i wyeliminowania prób stygmatyzowania osób o odmiennej orientacji seksualnej. Jednak według ekspertów, psychologów i psychoterapeutów, program edukacyjny, który jest ukierunkowany na nieuzwględnianie różnic występujących między kobietą i mężczyzną, prowadzi do budowania przez dzieci i młodzież tożsamości kruchej, słabej, niepewnej siebie, która później wcale nie pomaga w przezwyciężaniu przejawów przemocy ze strony innych czy wykluczenia społecznego.

 

Mówiąc o "gender", jako o środku edukacyjnym, Nuncjusz zauważył, że nie chodzi tu o wygranie konkursu na najlepsze "pomoce szkolne", ale o wybieranie w edukacji tych metod, które służą integralnemu rozwojowi osoby, a przez to przyczyniają się do formowania zdrowego i przyjaznego społeczeństwa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~KAI do wymiany 08:59:52 | 2014-03-08
W kontekście powyższej informacji Nuncjatury widać wyraźnie manipulacje KAI z tego spotkania. VIDE: Nuncjusz apostolski rozmawiał o gender
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,17756,nuncjusz-apostolski-rozmawi...

TAK SIĘ W PRAKTYCE TWORZY MEDIALNY KOŚCIÓŁ !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:52:50 | 2014-03-07
No właśnie. Co powiedziały przedstawicielki Kongresu Kobiet. Przedstawienie poglądów drugiej strony to chyba ABC dziennikarstwa, niezależnie co myślimy o tych poglądach. ? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 12:51:19 | 2014-03-07
jeśli publiczna debata nie ukazuje jej genezy, celów i strategii, a opiera się z jednej strony na oskarżaniu osób przeciwnych "gender" o obskurantyzm, o sprzyjanie poniżaniu, dyskryminowaniu i prześladowaniu kobiet, a z drugiej mówi o epokowych zagrożeniach antropologicznych, kulturowych i społecznych, powodowanych przez kategorię "gender", to szerokie kręgi społeczne nie będą w stanie zrozumieć, o co tak na prawdę w tej debacie chodzi.

Nuncjusz przedstawia tutaj fałszywą alternatywę. Zagrożenie antropoligiczna, kulturowe i społeczne ze strony ideologii gender (nie wiem, co ma znaczyć pojęcie kategoria gender) jest faktem, a z faktami się nie dyskutuje.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kaska 12:47:18 | 2014-03-07
Czytając tę notatkę odniosłam przedziwne wrażenie, że nie doszło do żadnego spotkania.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook