O nadużywaniu alkoholu przez kobiety

(fot. Patryk Korzeniecki / Wikimedia Commons)

Coraz większym problemem społecznym staje się nadużywanie alkoholu przez kobiety - zauważa bp Tadeusz Bronakowski powołując się na oficjalne statystyki.

 

Delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, iż najbardziej zagrożone uzależnieniem są obecnie kobiety młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast. W ostatnią niedzielę karnawału, która w tym roku przypada 2 marca, Kościół w Polsce rozpocznie 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło "Kochająca matka zawsze trzeźwa".

 

Bp Bronakowski podkreśla rolę matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin, ale zauważa jednocześnie że wiele kobiet cierpi przez alkohol, zwłaszcza te, których mężowie są uzależnieni. - Matki cierpią podwójnie, odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci. Drżą o to, co może wydarzyć się w ich życiu a takie życie często przynosi współuzależnienie - dodaje biskup.

 

Zwraca też uwagę na cierpienie kobiet, z powodu uzależnienia ich synów. Próbują one na różne sposoby ocalić własne dziecko od spowodowanej alkoholem choroby, zniszczenia życia czy nawet śmierci.

 

Delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla, iże po alkohol sięga coraz więcej matek. - Niestety, to przyzwyczajenie do uciekania w alkohol od stresu, nadmiaru obowiązków, szybkiego tempa życia, często przekłada się także na negatywne zachowania w trakcie ciąży i karmienia piersią - zauważa bp Bronakowski. - Kobieta, która jest w ciąży lub karmi piersią, bezwzględnie nie może pić alkoholu. Nawet najmniejsza jego ilość stanowi bardzo poważne zagrożenie dla dziecka - przestrzega.

 

W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu nie chcemy skupiać się jedynie na tym co złe. Prosimy o zaangażowanie w zmianę sytuacji, o zaangażowanie w codzienne budowanie nowej kultury trzeźwości - podkreśla delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości. Szczególnie zachęca matki, aby wychowywały dzieci w trzeźwości. - Takie wychowanie zawsze zaczyna się od osobistego świadectwa, od pokazywania dzieciom świata w taki sposób, aby nigdy nie musiały szukać radości, chwilowej satysfakcji w alkoholu - wskazuje.

 

Zdaniem bp. Bronakowskiego, rolą matek jest także stawianie dzieciom wymagań. - Nie można tolerować sytuacji, w której dziecko zaczyna sięgać po alkohol. Nie można tego bagatelizować. Alkoholikiem nie zostaje się nagle. To właśnie jedno piwo czy drink w wieku kilkunastu lat często jest pierwszym krokiem na szlaku, który kończy się przegranym, zmarnowanym życiem i cierpieniem - przestrzega biskup, dodając, że o alkoholizmie i mechanizmach jego powstawania wiemy już tak wiele, że nie możemy pozwalać dzieciom eksperymentować.

 

Biskup delegat KEP wskazuje też na ogromną rolę ojców i innych członków rodziny w wychowaniu, ale ponieważ w ubiegłym roku refleksja w kontekście apostolstwa trzeźwości była poświęcona ojcom, w tym roku na pierwszym jej planie są matki.

 

- Państwo musi wspierać rodzinę, a nie środowiska i ideologie, które jej szkodzą. W trzeźwych rodzinach tworzy się przyszłość i dobrobyt narodu. Kto tego nie rozumie i nie potrafi tej prawdy uwzględnić w działaniach instytucji państwowych i samorządowych, nie powinien sprawować odpowiedzialnych funkcji - uważa bp Bronakowski.

 

W Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się zwyczajowo w ostatnią niedzielę karnawału. Jest to nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się tzw. 40-godzinne nabożeństwa eucharystyczne.

 

Obecnie jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty, w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. W kościołach wystawiane są parafialne księgi trzeźwości, do których parafianie wpisują swoje deklaracje abstynencji. Pomocą w przygotowaniu nabożeństw ekspiacyjnych za grzech pijaństwa oraz oprawy liturgii w czasie obchodów Tygodnia służy specjalnie opracowane Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2014.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook