Rada Kardynałów o reformie finansami

Rada Kardynałów o reformie finansami
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

Po wysłuchaniu dwóch komisji zajmujących się kwestiami finansowymi (pod kierunkiem kard. Fariny i prof. Josepha F.X. Zahry) Rada Kardynałów przygotowała dla papieża propozycje reformy zarządzania finansami Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego - poinformował dziennikarzy ks. Federico Lombardi SJ.

Rzecznik Watykanu zaznaczył, że chodzi o projekt reformy struktur gospodarczych i administracyjnych Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego i wszystko wskazuje, że dojdzie do utworzenia swego rodzaju jednolitego "ministerstwa finansów", do którego włączony miał by być również Instytut Dzieł Religijnych (tzw. "bank watykański"). Pozwoliłoby to na racjonalizację wydatków.

Ks. Lombardi stwierdził, że wypracowane propozycje znajdują się obecnie w rękach Ojca Świętego, który oceni, jak postępować i jakie podjąć decyzje. Po południu papież i Rada Kardynałów spotka się z Komisją ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej (tzw. rada 15), która nadzoruje budżet Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. W jej skład wchodzą kardynałowie Meisner, Rouco Varela, Pengo, Rivera Carera, George, Fox Napier, Cipriani, Scola, Toppo, Pell, Vallini, Urosa Savino, Ricard, Odilo Scherer, Tong Hon. Spotkanie odbędzie się w Sali Bolońskiej Pałacu Apostolskiego.

Tam przedstawiciele dwóch wspomnianych komisji przedstawią dwa krótkie raporty, a następnie będzie czas na pytania i komentarze. Piętnastu kardynałów należących do Komisji ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej obradować też będzie w najbliższy poniedziałek i wtorek nad planem budżetu Państwa Watykańskiego i Stolicy Apostolskiej na bieżący rok.

DEON.PL POLECA

Kolejne spotkanie Rady Kardynałów planowane jest po uroczystościach kanonizacyjnych Jana XXIII i Jana Pawła II - od 28-30 kwietnia oraz - od 1-4 lipca. Komentując to wydarzenie ks. Lombardi zaznaczył, że prace Rady Kardynałów trwać będą dalej, ponieważ konieczna jest dalsza analiza działań poszczególnych dykasterii i organów Kurii Rzymskiej.

Przedstawiając z kolei rozpoczynający się jutro konsystorz rzecznik Watykanu stwierdził, że otworzy go papież Franciszek, a następnie głos zabierze emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper. Tekst jego wystąpienia nie będzie udostępniony dziennikarzom. Tematem będą kwestie rodziny, duszpasterstwa małżeństw o których będzie mowa podczas październikowych obrad Synodu Biskupów. Oczekuje się, że w konsystorzu weźmie udział 185 purpuratów, w tym i ci, którzy przekroczyli 80 rok życia i nie mają prawa udziału w ewentualnym konklawe. Dodał, że możliwe iż niektórzy z nowych kardynałów zechcą odwiedzić papieża-seniora Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rada Kardynałów o reformie finansami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.