Życie jest święte, a jego kres leży w ręku Boga

(fot. EPA/Julien Warnand)

Wczorajsza decyzja parlamentu belgijskiego pozwalająca na eutanazję dzieci napawa wielkim smutkiem, tym bardziej, że została podjęta dużą większością głosów - mówi KAI ks. prof. Andrzej Szostek, znany etyk z KUL, dawny współpracownik i przyjaciel Karola Wojtyły. Dodaje, że jest to kolejny krok w kierunku zapomnienia o świętości ludzkiego życia.

 

Zdaniem ks. Szostka sytuacja w Europie jest na tyle poważna, że możemy niestety spodziewać się podobnych ustaw w innych krajach - tym bardziej, że Belgia jest już drugim krajem w Europie wprowadzającym eutanazję dzieci. "Pamiętam, że król Belgii Baudouin I abdykował w 1990 r. na pewien czas, aby nie musieć podpisać ustawy pozwalającej na aborcję, a dziś Belgia jest przodującym krajem w niechlubnej dziedzinie braku szacunku dla ludzkiego życia" - dodaje, pokazując ewolucję, jaka ma miejsce.

Profesor wyjaśnia, że ustawa przyjęta wczoraj w Belgii jest znacznie bardziej liberalną, niż ta która została wcześniej wprowadzona w Holandii. W Holandii dozwala na eutanazję powyżej 12 roku życia, a w Belgii nie ma takiego limitu, jest tylko zapis, że psycholog musi potwierdzić, że dziecko ma świadomość swojej decyzji.

Zdaniem uczonego, dziś wszyscy ponownie musimy zadać sobie pytanie: Czy wartość ludzkiego życia mierzy się tylko skutecznością i doczesną możliwością pomyślności, czy też ponadnaturalnym sensem?

Opowiedzą chrześcijan - mówi ks. prof. Szostek - winno być podjęcie wielkiego zadania polegającego na ukazywaniu jak bardzo w człowieku obecne są te wartości, których "nie da się przełożyć na sumę doczesnych szczęść i nieszczęść".

"Chrześcijaństwo stara się i nadal będzie się starało pokazać, że sensu życia nie można sprowadzać do wymiaru doczesnej pomyślności - wyjaśnia. - Będzie ukazywać, że sensu ludzkiego życia nie można zredukować do przewagi tego, co radosne i przyjemne nad tym, co bolesne i co rodzi cierpienie".

"Szczególnie pilnym wobec tego, co się dzieje, zadaniem nas jako chrześcijan jest, by pokazać sobie i światu, że życie jest święte, a jego kres leży w ręku Boga, który wie lepiej od nas, co człowiekowi jest potrzebne aby dojrzał do wieczności" - konstatuje.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook