Nigeria: zamach islamistów na katolicki kościół

(fot. ILRI / Foter.com / CC BY-NC-SA)

Co najmniej 67 osób zginęło w dwóch atakach przeprowadzonych na północnym wschodzie Nigerii najpewniej przez zbrojne ugrupowanie islamistyczne Boko Haram - podali w poniedziałek świadkowie i policja. Jeden z ataków miał miejsce podczas mszy w katolickim kościele.

 
Obu zamachów dokonano w niedzielę.
 
Podczas ataku na kościół we wsi Waga Chakawa w stanie Adamawa islamiści najpierw zaatakowali modlący się tłum ładunkami wybuchowymi, a następnie ostrzelali ludzi z broni palnej. Z informacji świadków wynika, że co najmniej 22 osoby straciły życie, a podczas czterogodzinnego oblężenia świątyni członkowie Boko Haram wzięli zakładników, których los pozostaje nieznany. Napastnicy spalili też kilka domów.
 
Informacje o ofiarach ataku potwierdzili przedstawiciele lokalnego Kościoła katolickiego. Pogrzeby ofiar miały się odbyć w poniedziałek. Do sprawy nie odniosły się oficjalnie władze Nigerii ani wojsko.
 
Drugi zamach miał miejsce w mieście Kawuri w stanie Borno. Świadkowie relacjonowali, że napastnicy przyjechali samochodami terenowymi, udając kupców wracających z pobliskiego targu. Najpierw pozakładali oni domowej roboty ładunki wybuchowe w strategicznych punktach miasta, po czym zaatakowali mieszkańców. Zanim zbiegli, zdążyli spalić kilka domów i samochodów. Policja doliczyła się dotąd 45 zabitych i 26 rannych, zastrzegła jednak, że bilans ofiar może wzrosnąć.
 
W ciągu ostatnich trzech lat tysiące osób zginęły w Nigerii w wyniku konfliktu między zamieszkanym przeważnie przez chrześcijan południem kraju i muzułmańską północą. Radykalne organizacje islamskie chcą oderwać północ od reszty kraju i utworzyć tam państwo wyznaniowe. Według organizacji praw człowieka walki, toczone z dala od kluczowych dla gospodarki pól naftowych, są często ignorowane przez rząd centralny.
 
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?