Kard. Nycz o głosach polityków ws. Konkordatu

(fot. jgraczynski / Foter.com / CC BY-NC-ND)

Pojawiające się po stronie polityków głosy o potrzebie renegocjacji Konkordatu są raczej głosami marginalnymi. Nikt poważnie myślący na dzień dzisiejszy czy w najbliższym czasie nie myśli o jakiejkolwiek zmianie w tym zakresie - powiedział kard. Kazimierz Nycz w poniedziałek podczas spotkania poświęconego sytuacji Kościoła archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej przed wizytą polskich biskupów "ad limina Apostolorum" w Rzymie.


Kard. Nycz poinformował, że będzie jednym z biskupów, którzy podczas wizyty ad limina będą relacjonować w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej stan stosunków państwo-Kościół.

 

Jak zaznaczył, kwestie te nie będą omawiane bardzo szczegółowo w odniesieniu do sytuacji w Polsce, "natomiast będziemy mówić o ważnych tematach i sprawach w relacji państwo-Kościół na podstawie doświadczeń Kościoła powszechnego". Za bardzo ważne uznał pozyskanie przez polskich biskupów wiedzy, jak ewentualne problemy w tych relacjach są rozwiązywanie w innych krajach. - A to akurat Stolica Apostolska, mając doświadczenie Kościoła powszechnego, zna bardzo dobrze - dodał.

 

Zdaniem metropolity warszawskiego, jednym z najważniejszych problemów w stosunkach państwa i Kościoła w Polsce są obecnie sprawy rodziny. Potrzebna jest "jasna odpowiedź na pytanie, co ma do zrobienia w tej dziedzinie Kościół, bo niewątpliwie ma do zrobienia bardzo dużo - w sensie kształtowania świadomości dzietności rodzin i odpowiedzialności za wychowanie - ale także co ma do zrobienia państwo - w sensie porzucenia wszystkiego, co drugorzędne i zajęcia się prawdziwą pomocą rodzinie i rodzicom wychowującym dzieci, czyli tym, co określamy jako polityka rodzinna".

 

Kard. Nycz wspomniał, że poruszona zostanie zapewne także kwestia sytuacji szkolnictwa katolickiego w Polsce, szczególnie katolickich uczelni wyższych i wydziałów teologicznych na uczelniach państwowych. Zagadnienia te omawiane będą zarówno w Sekretariacie Stanu, jak i w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. - To są te tematy, które wynikają z Konkordatu, choć jak wiemy - tak to też ocenia Stolica Apostolska - generalna ocena Konkordatu po 16 latach jego realizacji jest pozytywna - zaznaczył.

 

Jak podkreślił, "te głosy, które się pojawiają czasem po stronie polityków o potrzebie takiej czy innej renegocjacji [Konkordatu] są raczej głosami marginalnymi". - Myślę, że nikt poważnie myślący na dzień dzisiejszy czy w najbliższym czasie nie myśli o tym, by przystępować do jakiejkolwiek zmiany w tym zakresie - dodał kard. Nycz.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?