Cerkiew w Grecji: nie zdejmiecie nam krzyża

Kościół prawosławny Grecji apeluje do chrześcijan całej Europy o podjęcie wspólnych działań w obronie krzyża. Prawosławny arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim zapowiedział zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnego synodu.

 

Hierarcha obawia się, że decyzja Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, w sprawie krzyży we włoskich szkołach, może tworzyć niebezpieczny precedens. Krytykując decyzję sędziów przypomina, że „prawa mają nie tylko przedstawiciele mniejszości, ale również większość ludności”.

 

Działania podejmowane przez Kościół prawosławny Grecji sprowokowane zostały m.in. próbą usunięcia ikon z wizerunkiem Chrystusa ze szkół i biur w całej Grecji, podjętą przez jedną z organizacji zajmujących się przestrzeganiem praw człowieka. Sąd w Atenach oddalił wniosek, stwierdzając zarazem, że jeśli wyrok Trybunału w Strasburgu stanie się prawomocny wtedy do całej sprawy będzie można powrócić. Z kolei przedstawiciele radykalnej partii lewicowej przypominają greckim władzom oświatowym, że ostateczne zatwierdzenie wyroku Trybunału oznaczałoby, iż jego decyzja powinna być wprowadzona w życie nie tylko we Włoszech, ale we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Przy okazji dyskusji o krzyżu w Grecji powróciła kwestia zniesienia obowiązku składania przez świadków przysięgi z ręką na Biblii.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?