"Słychac wasz głos w obronie bezbronnych"

(fot. dip / flickr.com)

Głęboką wdzięczność "wszystkim członkom Kościoła katolickiego, którzy nie boją się wyrażać sprzeciwu wobec wszelkich niesprawiedliwości, zła, w obronie słabych i bezbronnych" wyraził wczoraj pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

 

Wasz głos jest słyszalny - dodał luterański duchowny podczas rozpoczęcia kieleckich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwu w bazylice w Kielcach przewodniczył bp Kazimierza Gurda.


W wygłoszonym słowie pastor Daszuta podkreślił, że głosy prorockie często były wyrażane za pomocą dosadnych, ostrych sformułowań - tak czynili np. prorok Izajasz czy św. Jan Chrzciciel. "My milczymy, a tylko wasz głos jest słyszalny (…). Ufam, że Pan i nam da siłę, abyśmy umieli wołać głosem sprzeciwu" - mówił.

 

Pastor Daszuta przyznał, że zadaję sobie pytanie: jak być dzisiaj dobrym chrześcijaninem? "Chrześcijanie powinni pamiętać, że tu na ziemi nie ma takich skarbów, które byłyby w stanie wypełnić pustkę duszy człowieka" - podkreślił. Apelował, aby tak jak naród wybrany liczyć zawsze na Bożą łaskawość i nieprzebraną cierpliwość.

 

Wyznanie wiary w imieniu zebranych wiernych czynili przedstawiciele poszczególnych Kościołów: bp Kazimierz Gurda - biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, pastor Andrzej Jeziernicki - naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ks. Andrzej Walczyńki - proboszcz Kościoła polsko-katolickiego - parafii w Hucisku, pastor Janusz Daszuta - z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski - proboszcz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz księża rzymskokatoliccy.

 

Wspólnie modlono się o pokój na świecie, o dobrą edukację, za kobiety spodziewające się dziecka, za narody podzielone wojnami.

 

Po raz pierwszy w kieleckiej historii Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, modlitewne spotkania ekumeniczne rozpoczęto od nabożeństwa w bazylice katedralnej, a nie jak dotąd - w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej.

 

"Jest to inicjatywa duchownych będących członkami Świętokrzyskiej Rady Ekumenicznej. Zaproponowali, aby każdego roku początek Tygodnia miał miejsce w świątyni innego wyznania chrześcijańskiego i od tego roku tak będzie" - wyjaśnia ks. dr Paweł Borto, referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej.

 

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z 1 Listu do Koryntian "Czyż Chrystus jest podzielony?". Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali w tym roku chrześcijanie z Kanady.

 

W Kielcach poza spotkaniem w bazylice katedralnej przewidziano modlitwy w duchu Taizé w kościele ojców kapucynów (21 stycznia), nabożeństwo ekumeniczne w Ekumenicznej Świątyni Pokoju (22 stycznia) oraz w kościele ewangelicko - Metodystycznym (25 stycznia).

 

Zdaniem ks. dr. Pawła Borto, istotą spotkań w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan jest "czas, kiedy razem zwracamy się ku Panu".

 

W modlitwie w bazylice uczestniczyło ok. dwustu osób, w tym klerycy seminarium, siostry zakonne, uczestnicy cotygodniowej modlitwy w duchu Taizé.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook