Bp Mendyk o zagrożeniach dla rodziny

(fot. eostroleka.pl)

Współcześni Herodowie są zagrożeniem dla naszych rodzin. O tym trzeba mówić. Rodziny muszą o tym wiedzieć - powiedział bp pomocniczy Marek Mendyk podczas Mszy św. odprawionej w Legnicy w intencji rodzin 29 grudnia. Podczas Eucharystii udzielił także chrztu dwójce dzieci.

 

W parafii Matki Bożej Królowej Polski na legnickim osiedlu Kopernika zebrały się rodziny należące do parafii, ale również rodziny należące do Kręgu Domowego Kościoła z rejonu legnickiego. Do koncelebry stanęli: ks. Ryszard Wołowski, proboszcz parafii oraz ks. Wiesław Walendzik z parafii św. Jadwigi w Legnicy. 

W homilii bp Mendyk, nawiązując do czytanej w tym dniu Ewangelii, mówił m.in. o kryzysie rodziny i zagrożeniach, jakie czyhają na współczesną rodzinę. - "Na Dzieciątko też czyhano. To był zły Herod. Myślę, że dzisiaj, przenosząc ten klimat na współczesność, jesteśmy też trochę narażeni na takich współczesnych Herodów, którzy są dla nas zagrożeniem, a zwłaszcza są zagrożeniem dla rodzin". 

Biskup zwrócił też uwagę na zagrożenia zewnętrzne, które płyną ze współczesnych życiowych sytuacji. - "Myślę tutaj o braku pracy czy braku środków do życia. Myślę o zagrożeniach, które teraz nagminnie się pojawiają w wielu miejscach, jak emigracja młodych małżeństw. Pytam, czy tak rzeczywiście musi być? Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego, w Polsce nie rodzą się dzieci, a rodzą się one na emigracji? Czy tak naprawdę musi być? To są takie zagrożenia, na które my, jako Kościół, zwracamy uwagę i stawiamy je w centrum zatroskania" - mówił bp Mendyk. 

Na zakończenie homilii nawiązał do czytanego w tym dniu listu biskupów polskich mówiącego m.in. o wielkim zagrożeniu współczesnej rodziny, jakim jest ideologia gender. - "Niektórzy mówią o filozofii gender, ale tu nie ma mowy o żadnej filozofii. Bo filozofia zakłada przynajmniej jakieś wspólne dążenie do poszukiwania prawdy, dobra, odkrywania tego dobra. A tutaj nie ma nic z tego. To jest jakaś nieliczna grupa ludzi, którzy usiłują większości narzucić pewien styl życia. To jest ideologia, która jest ogromnym zagrożeniem dla polskich rodzin i wszystkich dziedzin funkcjonowania społecznego. O tym trzeba mówić i pokazywać absurdy, które jej towarzyszą. Dlatego rodziny muszą o tym wiedzieć" - podkreślił kaznodzieja. 

Podczas Eucharystii miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, którego dokonali zgromadzeni w kościele małżonkowie. Małżonkowie z różnym stażem, w towarzystwie swoich dzieci, przeżywali swoje jubileusze. Biskup pomocniczy udzielił także sakramentu chrztu św. dwójce dzieci. 

Po zakończonej Mszy św. biskup poświęcił figurę Świętej Rodziny, która została przywieziona z Fatimy. Figura ta rozpoczęła wędrówkę po rodzinach z parafii Matki Bożej Królowej Polski. - "Nie zamykamy się tylko na naszą parafię. Wszystkie rodziny z terenu naszego miasta, jeżeli wyrażą chęć przyjęcia figury do swoich rodzin i do swoich domów, mogą to uczynić. Prosimy tylko o wcześniejszy kontakt" - powiedział proboszcz ks. Ryszard Wołowski. 

- "Rodzina dzisiaj potrzebuje ożywienia duchowego. Gdy rodzina jest silna, to i społeczeństwo jest silne. Gdy w rodzinie jest Pan Bóg, to wtedy następuje nie tylko duchowe, ale i społeczne umocnienie. I dlatego takim lekarstwem dla naszych rodzin jest ta peregrynacja. Figura w rodzinie będzie przybywać trzy dni, tak jakby każdy dzień poświęcony był innej osobie Świętej Rodziny: Marii, Jezusowi i św. Józefowi" - dodał ks. Ryszard. 

Pierwszą rodziną, pod której dach trafiła figura Świętej Rodziny są Andrzej i Krystyna Duda, para rejonowa Domowego Kościoła w rejonie legnickim. - "Jest to dla nas szczególne wydarzenie, że my, jako pierwsi będziemy gościć Świętą Rodzinę u siebie w domu. Zaprosimy całą rodzinę i naszych znajomych, aby wspólnie z nami przed obliczem Świętej Rodziny modlić się wspólnie" - powiedziała Krystyna Duda.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?