Bp Mering: nie ma obowiązku odczytania listu

(fot. Kolanin/Wikipedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Bp Wiesław Mering wydał dyspozycję proboszczom diecezji włocławskiej, że nie ma obowiązku odczytania listu episkopatu dotyczącego gender, ale list jest do wykorzystania duszpasterskiego - powiedział w piątek PAP rzecznik kurii ks. Artur Niemira.

 

List Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny, która będzie obchodzona 29 grudnia, przestrzega przed "ideologią gender" jako sprzeczną z rzeczywistością i "integralnym pojmowaniem natury człowieka".

 

"Treść korespondencji do proboszczów jest zgodna z tym, co zostało przekazane z sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, że list może być odczytany, ale decyzja należy do ordynariusza, biskupa diecezjalnego. Ks. bp Mering wydał dyspozycję i przekazał do parafii, że nie ma obowiązku czytania, ale list jest do wykorzystania duszpasterskiego. Można go odczytać, można też na tej podstawie przygotować homilię, wykorzystując pewne wątki" - powiedział PAP kanclerz kurii.

 

Ks. Niemira zaznaczył, że z posiadanych przez niego informacji w wielu parafiach diecezji włocławskiej list KEP zostanie odczytany w całości. "To nie jest tak, że ten list jest zakazany czy wycofany" - zaznaczył.

 

Kanclerz nie czuł się kompetentny w wyjaśnieniu, jaka jest zasada, czy listy KEP należy obowiązkowo odczytywać z ambon, czy jest to pozostawione do decyzji biskupów diecezjalnych. "My działamy na zasadzie wytycznych, które przychodzą z sekretariatu episkopatu. W tej sprawie rzeczywiście przekazano, że jest to pozostawione do decyzji biskupa diecezjalnego" - podkreślił.

 

Sprawę zaleceń bp Meringa nagłośnił "Tygodnik Powszechny", który ujawnił maila kanclerza do proboszczów parafii, w którym przekazał list duszpasterski KEP i poinformował o dyspozycji ordynariusza.

 

"Ponieważ wielu biskupów wyraziło do jego treści zastrzeżenia, przewodniczący KEP abp Józef Michalik pozostawił do decyzji biskupów diecezjalnych formę jego wykorzystania. Ks. bp Wiesław Mering nie zaleca lektury tego listu jako obowiązkowej, ale pozostawia jego treść do duszpasterskiego wykorzystania" - napisał kanclerz w korespondencji, cytowanej przez "Tygodnik Powszechny".

 

KEP w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny przestrzegli przed niebezpieczeństwami, jakie niesie "ideologia gender".

 

"Genderyzm promuje zasady całkowicie sprzeczne z rzeczywistością i integralnym pojmowaniem natury człowieka. Twierdzi, że płeć biologiczna nie ma znaczenia społecznego i że liczy się przede wszystkim płeć kulturowa, którą człowiek może swobodnie modelować i definiować, niezależnie od uwarunkowań biologicznych. Według tej ideologii człowiek może siebie w dobrowolny sposób określać: czy jest mężczyzną czy kobietą, może też dowolnie wybierać własną orientację seksualną" - głosi list.

 

Biskupi zaznaczyli, że "nie można społecznie zrównywać małżeństwa będącego wspólnotą mężczyzny i kobiety ze związkiem homoseksualnym". Przypomnieli, że osoby o skłonnościach homoseksualnych nie mogą być poniżane, ale równocześnie podkreślają, że "aktywność homoseksualna jest głęboko nieuporządkowana".

 

W liście również zaapelowano do organizacji religijnych i ludzi dobrej woli, aby "odważnie podejmowali działania, które będą służyć upowszechnianiu prawdy o małżeństwie i rodzinie", a do osób odpowiadających za polską edukację, aby "nie ulegały naciskom" i "zaangażowały się w promowanie integralnej wizji człowieka".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~nissa 18:11:22 | 2013-12-28
deonie nawróć się! Zejdź z libertyńskiej drogi manager deonu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sabina 16:04:25 | 2013-12-28
CO WAM PRZESZKADZA TEN LIST? CO WAM PRZESZKADZA JEGO ODCZYTANIE? TRESC SIE NIE PODOBA? ZA MALO PROZACHODNIA I WIERNOPODDANCZA WOBEC PSEUDO -PSYCHOLOGICZNYCH WSPOLCZESNYCH "nauk" PRZEZ MALE N?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 08:59:27 | 2013-12-28
Cogito i przeczytaj sobie na Frondzie.pl  fajna homilię ks. prof. Dariusza Kowalczyka SJ dla otwartych katolików (w domysle pewnie za takiego sie masz - no bo nie jestes jedynie katolicki jak piszesz ). Myślę że deon postara sie o przedruk tej homilii na święto św. Szczepana?
Tam widać jak deon i fronda maja te same źródła wiedzy i informacji religijnych, o których to piszesz?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Beata 08:44:07 | 2013-12-28
Cogito od kiedy deon jest dla samych swoich?

Wymienione przez ciebie portale są całkowicie odmienne od libertyńskiego, poprawnego deonu, ostatnio  np. w sprawie gender, hucpy Kramera i nie dowalaja biskupom

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 08:38:49 | 2013-12-28
Cogito przeczytaj sobie wywiad managera deonu ks. Hana SJ w SDP i sprawdź jak jego wypowiedzi maja się do deonu. Całkowite zaprzeczenie. Dla ciebie wiadomości religijne najlepiej podawac za PAP? To może wogóle o religii i wierze najlepiej cztać od razu z TP, GW i TVN? A broń Boże z listów pasterskich i z nauki KEP czy biskupów, szczegolnie tych którym deon najczęściej dokłada. To wszysto nadal na deonie istnieje i mozna sprawdzić.
Wymienieni przez ciebie jezuici (zapomniałeś o ks. Kramerze od hucpy adpcyjnej i ks. Żmudzińskim) w podobnej mierze ale w różnych tematach i czasie bryluja na deonie i nadają mu ton. Założyli deon  w dużej części po to aby tworzyc medialny Kościół i pontyfikat i rozsiewać postmodernizm, libertynizm i "dziwne" teologie. A także widać często poprawność i pychę, że wiedzą lepiej niz inni duchowni, w tym biskupi a nawet papież

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Cogito 08:25:06 | 2013-12-28
Wierny dowiedział się nazwiska jednego z jezuitów pracującego w portalu i do niego przypina co mu ślina na język... dwa tygodnie temu winny był o. Piórkowski, jakiś czas temu o. Prusak był winien całemu złu w Kościele. Się w końcu chłopie zdecyduj.

Wiadomości zawsze pochodzą z PAP / TP / Rzp / RV przynajmniej na Deonie, za innych portalach jest podobnie - wiara.pl, gosc.pl, fronda.pl - skończ bić pianę na czystej wodzie i pozostań na "bezpiecznych i jedynie katolickich" portalach jeśli inne ci nie leżą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak-tak, nie-nie 02:16:42 | 2013-12-28
Nie było jeszcze tak jednoznacznie antyludzkiej i antykatolickiej ideologii jak gender. To już nie jest czas znaków dany nielicznym. To jest czas otwartego opowiadania się za albo przeciw Bogu ! 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~są jeszcze kapłani 23:30:27 | 2013-12-27
Mocny list bp. Ryczana na niedzielę Świętej Rodziny:
"Stańcie razem w obronie rodziny przed współczesnym „Herodem”, który nosi imię ideologii gender. Rodzice! Brońcie dzieci przed okrutnym współczesnym «Herodem». Macie do tego prawo! Kto daje dzieciom jeść? Partia? Koalicja? Kto kupuje ubrania? Ministerstwo? Kto kupuje książki, pomoce naukowe? Dziennikarze, lobbyści? Kto płaci w Polsce podatki? Czy niewierzący obywatele? Kto jest pracodawcą w szkole podstawowej, w gimnazjach, liceach? Czy nie wójtowie, burmistrzowie, prezydenci? Czy nie są ojcami i matkami? Naśladujcie św. Józefa. Gdy obronicie rodzinę, obronicie Ojczyznę, obronicie Betlejem, gdzie narodził się Bóg–Człowiek. Kto będzie bronił życia, gdy kobiety jednoczą się w organizacje feministyczne, by wyzwolić się z macierzyństwa, by mieć swobodę usuwania ciąży? Gazety piszą, dziennikarze w telewizji przekonują, że ludzie Kościoła są przewrażliwieni. Arcybiskup Michalik na niczym się nie zna. Arcybiskup Hoser z Warszawy nie potrafi rządzić diecezją. A w ogóle, biskupi i księża to pedofile i niedouczeni. Genderyzm przecież jest studium nad płcią, nad równością mężczyzn i kobiet (…). Nie wolno okłamywać społeczeństwa. Kościół ma obowiązek odsłaniać kłamstwo, obłudę, złe intencje teorii sprzecznej ze zdrowym rozsądkiem, niszczącą wartości leżące u podstaw kultury Europy, chęć zbudowania nowego ładu na fundamencie płci. Nie jest to już „papierowa teoria”, gdyż nasze władze oświatowe zaczynają wprowadzać teorię w życie”. http://wpolityce.pl/wydarzenia/70352-mocny-list-bp-ryczana-na-niedziele-swietej-rodziny-wpolczesn...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Fidel 23:02:18 | 2013-12-27
Oczywiście musimy mówić o zagrożeniach, ale pierw głośmy piekno i radość Ewangelii, tak, aby Ci, którzy poznali Jezusa sami powiedzieli "nie" różnym ideologiom :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

KrolMauserI 22:38:35 | 2013-12-27
Deo gratias!

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?