U Franciszkanów najwyższa szopka krakowska

U Franciszkanów najwyższa szopka krakowska
(fot. PolandMFA / Foter.com / CC BY-ND)
PAP / kn

Do 2 lutego w bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie można oglądać najwyższą szopkę krakowską w dziejach konkursu, przeprowadzanego od czasów międzywojennych. Kolorowa budowla autorstwa rodziny Markowskich ma 501 cm wysokości, 275 cm szerokości i 111 cm głębokości.

Szopka jest wystawiona w kaplicy Męki Pańskiej.
Obok sceny narodzenia Jezusa można w niej znaleźć elementy architektoniczne charakterystyczne dla krakowskich kościołów i zabytków m.in. elementy z Bramy Floriańskiej, Barbakanu czy Sukiennic. Na dziesięciu umieszczonych w szopce witrażach przedstawione są wizerunki dziewięciu świętych, których groby znajdują się w Krakowie oraz wizerunek bł. Jana Pawła II.
Autorami szopki są: Marek Markowski, Renata Markowska, Edward Markowski i Marek Markowski junior. Szopka w roku 2010 zajęła I miejsce w Konkursie Szopek Krakowskich.
"Budowaliśmy ją trzy lata, w trzech różnych miejscach. Złożyliśmy ją w całość dopiero na konkursie szopek, a i tak musieliśmy obniżyć jedną z wież, by szopka zmieściła się w sali Pałacu Krzysztofory"  - mówił PAP Marek Markowski.
Jak podkreślił budowla została wykonana w hołdzie dla krakowskiego szopkarstwa. "Zaczerpnęliśmy detale architektoniczne z Katedry na Wawelu i wszystkich kościołów znajdujących się w obrębie Plant. Postanowiliśmy też przypomnieć o świętych pochowanych w Krakowie i o postaciach z legend, stąd tak duże rozmiary szopki" - wyjaśnił Markowski.
Marzeniem autorów szopki jest, by stworzyć dla niej miejsce stałej ekspozycji, tak by była pokazywana nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.
Szopki krakowskie różnią się od skromnych "betlejemek" przedstawiających narodziny Chrystusa w stajence. To smukłe budowle z wieżami, zawierające detale charakterystyczne dla architektury Krakowa. W takiej scenerii oprócz Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy i aniołów pojawiają się postaci z legend i postaci historyczne. W swoich pracach szopkarze często nawiązują też do rocznic i ważnych wydarzeń takich jak: wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, rocznica wprowadzenia stanu wojennego, wybór Karola Wojtyły na papieża czy śmierć Jana Pawła II. W tym roku Konkurs Szopek Krakowskich odbył się po raz 71.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

U Franciszkanów najwyższa szopka krakowska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.