Kard. Nycz wyświęci biskupów pomocniczych

Kard. Nycz wyświęci biskupów pomocniczych
(fot. Chancellery of the President of the Republic of Poland / pl.wikipedia.org / beta.prezydent.pl/aktualnosci/zdjecia/galeria,110.html)
KAI / mh

Ks. Józef Górzyński i ks. Rafał Markowski - mianowani przez papieża Franciszka biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej - przyjmą sakrę biskupią w sobotę 7 grudnia. Mszy św. o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Współkonsekratorami będą abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz biskup-senior diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk.

Na uroczystość przyjedzie ponad 20 biskupów z kraju.

Biskup Józef Górzyński odprawi pierwszą Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 8 grudnia o godz. 13.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Jego dewizą biskupią będą słowa: "Ad Mysterium ministrandum" (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

Biskup Rafał Markowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 15 grudnia o godz. 11.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Za hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa: "Jesu in Te cofido" (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce herbu zajmuje chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się także harfa jako symbol sztuki, w szczególności muzyki.

DEON.PL POLECA

Ks. Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

W 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczym na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Autor monografii pt. "Wiara i moralność w spotkaniu Kościoła z islamem" i "Kult muzułmański w ujęciu porównawczym z doktryną katolicką".

W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku - objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym archidiecezji warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Ma trzech braci, jeden z nich to wokalista zespołu Perfekt - Grzegorz Markowski.

Ks. Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 roku w Żelechowie. W 1979 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz, będąc wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Grójcu.

W 1987 roku wyjechał na zagraniczne studia specjalistyczne do Rzymu. Studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 roku. Po powrocie ze studiów został prefektem w warszawskim seminarium duchownym. Zaczął też wykładać liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Pracę wychowawczą zakończył w 2004 roku. Został mianowany proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Rok wcześniej wyniesiony do godności opata Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii, od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych. Jest archidiecezjalnym moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Pierwsze po 14 latach święcenia biskupie dla archidiecezji warszawskiej

Zapowiedziane na 7 grudnia sakry dwóch biskupów pomocniczych: Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego będą pierwszymi tego rodzaju obrzędami w archidiecezji warszawskiej od 14 lat. Po raz ostatni, jak dotychczas, w stołecznej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela sakrę przyjął bp Tadeusz Pikus - 8 maja 1999. Nie znaczy to jednak, że stolica Polski od tamtego czasu nie przeżywała podobnej uroczystości, dotyczyło to jednak innych jednostek kościelnych, nie archidiecezji warszawskiej.

30 października 2004 w katedrze wojskowej został wyświęcony na biskupa ks. Tadeusz Płoski, mianowany dwa tygodnie wcześniej przez Jana Pawła II nowym biskupem polowym Wojska Polskiego. W niespełna 6 lat później zginął on tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Dwa lata temu - 19 listopada 2011 w katedrze św. Michała i św. Floriana, będącej "sercem" diecezji warszawsko-praskiej, sakrę przyjął nowy biskup pomocniczy tej jednostki kościelnej, ks. Marek Solarczyk.

Obie te ceremonie były jedynymi tego rodzaju obrzędami w Warszawie w nowym stuleciu, żadna z nich nie miała jednak związku z archidiecezją warszawską.

Przypomnijmy, że jej dwaj nowi biskupi pomocniczy zostali mianowani przez Franciszka na swe obecne stanowiska tego samego dnia - 4 listopada br. i również jednocześnie, podczas jednej Mszy św. przyjmą święcenia biskupie. Mianowany wraz z nimi w tym samym dniu biskupem pomocniczym greckokatolickiej archieparchii przemysko-warszawskiej ks. Eugeniusz Mirosław Popowicz otrzyma sakrę (chirotonię) 21 grudnia w katedrze greckokatolickiej w Przemyślu.

Episkopat Kościoła katolickiego w Polsce liczy obecnie 140 członków, w tym 137 biskupów obrządku łacińskiego i 3 obrządku bizantyńsko-ukraińskiego. Jest wśród nich 4 kardynałów, z których wszyscy są jednocześnie arcybiskupami, 26 pozostałych arcybiskupów i 107 biskupów. Pełnią oni funkcje: metropolitów - 15 (w tym 2 kardynałów), biskupów diecezjalnych - 29 (w tym 1 arcybiskup tytularny), biskupów pomocniczych - 50.
W skład Konferencji Episkopatu Polski wchodzi 94 biskupów czynnych, nie należy natomiast do niej 44 biskupów-seniorów i emerytowanych (w tym 2 kardynałów-arcybiskupów i 12 arcybiskupów), a także 2 biskupów tytularnych nie "przydzielonych" do żadnej diecezji w Polsce (w tym 1 arcybiskup i 1 biskup).

Najwięcej biskupów mianował Jan Paweł II - 119, z których 20 zmarło, a jeden (kard. Marian Jaworski) przeszedł do episkopatu Ukrainy. 24 hierarchów powołał Benedykta XVI i 6 - Franciszek. Ponadto żyje jeszcze 11 biskupów mianowanych przez Pawła VI i jeden przez Jana Pawła I (bp Adam Dyczkowski) - wszyscy oni są obecnie seniorami i emerytami.

Najstarszymi hierarchami katolickimi w Polsce są arcybiskupi-seniorzy: Bolesław Pylak, ur. 20 sierpnia 1921, kard. Henryk Gulbinowicz (17 października 1923) i Stanisław Szymecki (26 stycznia 1924), najmłodszymi biskupi: Damian Bryl (ur. 10 lutego 1969), Wiesław Śmigiel (3 stycznia 1969) i Damian A. Muskus OFM (6 września 1967).

Najdłuższy staż hierarchiczny ma metropolita lubelski-senior abp Bolesław Pylak, mianowany biskupem 14 marca 1966 a następnie abp Szczepan Wesoły (11 grudnia 1968) i Julian Wojtkowski (17 sierpnia 1969). Najkrócej są biskupami (nie licząc tych, którzy dopiero przyjmą sakrę): Damian Bryl, mianowany 13 lipca, Stanisław Jamrozek (20 kwietnia; pierwszy polski biskup mianowany przez obecnego papieża)i Piotr Sawczuk (19 stycznia; ostatni biskup dla Kościoła w Polsce, powołany przez Benedykta XVI) - wszyscy oni otrzymali sakrę w tym roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz wyświęci biskupów pomocniczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.