Biskupi śląscy o problemach rodziny

(fot. Pavel P. / Foter.com / CC BY)

Na niski poziom dzietności, eurosieroctwo i rozpad małżeństw oraz brak troski o wiarę i religijne wychowanie dzieci zwracają uwagę biskupi metropolii katowickiej we wspólnym liście pasterskim, ogłaszając Rok Rodziny, który pod hasłem "Rodzina miłością wielka" rozpocznie się w 1 grudnia br. (w I niedzielę Adwentu), a zakończy 28 grudnia 2014 roku, w Niedzielę Świętej Rodziny.

 

Jako przyczyny ogłoszenia Roku Rodziny śląscy biskupi - abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja oraz bp Jan Kopiec - wymieniają: zgubne skutki materializmu praktycznego, niesprzyjające warunki ekonomiczne, niski wskaźnik dzietności i problem tzw. eurosieroctwa, a także kryzys małżeństwa jako sakramentalnego związku.

"Jako duszpasterze zauważamy również - w wielu rodzinach na Górnym Śląsku i na Śląsku Opolskim - brak należytej troski o żywą wiarę i religijne wychowanie dzieci. Słabnie praktyka regularnego uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, rodzinne świętowanie Dnia Pańskiego i powszechny kiedyś udział w nabożeństwach majowych i różańcowych, bo codzienny pośpiech zabija ducha oraz niszczy tradycyjny rytm modlitwy" - zauważają biskupi.

"Wzrasta też liczba rozpadających się małżeństw, często z braku dojrzałości i właściwego przygotowania do zawarcia małżeństwa oraz wskutek zaniku ducha ofiary" - piszą biskupi w liście. "Z różnych przyczyn wielu młodych nie potrafi dziś podjąć wiążącej decyzji o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego. W konsekwencji, tworząc nieformalne związki, odkładają zawarcie ślubu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Zwycięża mentalność budowania związków i całego życia "na próbę", bez poczucia odpowiedzialności" - przyznają.

Rok Rodziny w metropolii katowickiej będzie przeżywany pod hasłem: Rodzina Miłością Wielka. "Rodzina chrześcijańska to komunia-wspólnota osób zanurzona przez sakrament małżeństwa w miłości Bożej i urzeczywistniająca się we wzajemnej miłości męża i żony, rodziców i dzieci" - przypominają biskupi. "Jej doskonałym wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu, którą obieramy na patrona Roku" - dodają.
"Obchodząc Rok Rodziny nie chcemy mnożyć nowych akcji i dzieł" - podkreślają śląscy ordynariusze. 

"Zależy nam na przypomnieniu i pokazaniu bogactwa działań formacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych, które w ramach duszpasterstwa rodzin podejmowane są w diecezji gliwickiej, archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej. Żeby lepiej z nich korzystać, trzeba wiedzieć o bogatej ofercie służby małżeństwu i rodzinie na każdym etapie, nawet w sytuacji kryzysu. By kościelne instytucje wspierania małżeństw i rodzin mogły jeszcze lepiej służyć, powinny współpracować ze szkołami, mediami i samorządami lokalnymi. Widzimy w nich naturalnych sprzymierzeńców w trosce o rodzinę, od której zależy jutro społeczeństwa, Kościoła i naszej Ojcowizny" - apelują.

Biskupi zachęcają też w swoim liście: "do pogłębienia spojrzenia na rodzinę, która jest nie tylko podstawową komórką społeczną, ale również - zgodnie z Bożym zamysłem - właściwym środowiskiem osobowego rozwoju człowieka. Przez umacnianie wzajemnej miłości, pielęgnowanie wierności, uczciwości i otwartości na nowe życie, małżonkowie budują - jak powiedział św. Augustyn - "małe królestwo" i "dom Pana". Dzieje się tak, gdy rodzina tworzy prawdziwą wspólnotę osób, szkołę komunii człowieka z Bogiem i ludzi między sobą; gdy służy życiu, angażuje się w dzieło rozwoju społeczeństwa, bierze czynny udział w posłannictwie Kościoła. Wówczas staje się "Kościołem domowym", czyli wspólnotą dostępującą zbawienia i zdolną przekazywać zbawienie innym" - podkreślają.

"Przede wszystkim otoczmy troską nasze rodziny: te które sami tworzymy" - apelują biskupi. "Niech jej wyrazem będzie rodzinna modlitwa i szczery, rodzinny dialog o kondycji rodziny, o tym, co w niej dobre i szlachetne. Miejmy też odwagę mówić o słabościach i brakach, aby jeszcze lepiej budować własne wspólnoty rodzinne, aby je umacniać, aby były przestrzenią miłości, prawdy, pokoju, przebaczenia i bezpieczeństwa. Tylko tak ukształtowana rodzina może się stać - w łańcuchu pokoleń - wiarygodną szkołą ofiarnych małżonków i rodziców" - zachęcają.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~rodzina czy małżeństwo? 11:15:42 | 2013-11-27
O "rodziny" się nie martwcie: gdy rozpada się małżeństwo i po rozwodzie tworzy się nowe małżeństwo, to rodzina nadal trwa, ma tylko trochę zmieniony skład.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?