Nabożeństwo Wojtyły wystawione w Krakowie

Nabożeństwo Wojtyły wystawione w Krakowie
(fot. Wydawnictwo WAM)
KAI / mm

"Christus Rex" to tytuł nabożeństwa paraliturgicznego przygotowanego przez ks. Karola Wojtyłę 62 lata temu. Dziś, uroczystość Chrystusa Króla powtórzono je w Bazylice św. Floriana, gdzie w 1951 r. późniejszy papież był wikariuszem. Uczestnikiem misterium był Stanisław Abrahamowicz - uczestnik pierwotnej liturgii sprawowanej przez ks. Wojtyłę.

7 października jezuickie wydawnictwo WAM opublikowało zbiór czterech nabożeństw paraliturgicznych przygotowanych przez ks. Karola Wojtyłę. Ówczesny wikariusz parafii św. Floriana w Krakowie wpadł na pomysł zorganizowania wymyślonych przez siebie misteriów. Oparte były głównie na tekstach Pisma świętego przeplatanych własnymi komentarzami. Zaangażował w to przedsięwzięcie studentów. Wśród nich byli m.in. Stanisław Abrahamowicz i Jacek Fedorowicz. Ten ostatni przez lata przechowywał oryginalne teksty Wojtyły. Po śmierci ojca odkrył je ks. Szymon Fedorowicz i zaniósł do WAM-u. Tak powstała "Tajemnica Boga".

Po 62 latach w murach krakowskiego kościoła św. Floriana ponownie odbyło się nabożeństwo paraliturgiczne "Christus Rex". Przygotowała je grupa studentów z Duszpasterstwa WAJ oraz jezuiccy klerycy kierowani przez Annę Lutosławską-Jaworską. Jak podkreśliła reżyserka, ks. Wojtyła zastrzegał, żeby słowa zarezerwowane dla kapłana wypowiadał ksiądz. Lutosławska-Jaworska poprosiła o to o. Jacka Siepsiaka SJ, redaktora naczelnego WAM-u.

Wyjątkowym gościem nabożeństwa w Bazylice św. Floriana był Stanisław Abrahamowicz, który przed 62 laty brał udział w przygotowaniach misterium stworzonego przez ks. Karola Wojtyłę. Abrahamowicz zauważył, że pierwotna wersja była znacznie uboższa, bo ks. Wojtyła czytał tekst z ambony a pozostali z chóru. W dzisiejszej wersji były chóry, ruch sceniczny, rekwizyty i stroje aktorskie.

DEON.PL POLECA

"Te dotąd nieznane myśli młodego duszpasterza pozwalają zobaczyć, jak się zapowiadał, czym się fascynował za młodu, jak łączył modlitwę, liturgię czy para-liturgię z techniką teatralną, z recytacją i śpiewem" - mówił o. Jacek Siepsiak SJ, redaktor naczelny Wydawnictwa WAM.

"Christus Rex" był trzecim z rzędu nabożeństwem paraliturgicznym przygotowanym przez grupę ks. Wojtyły. Jego premiera miała miejsce w uroczystość Chrystusa Króla w 1951 r. Trzy pozostałe to "Światłość Narodów" przewidziane na dzień Matki Bożej Gromnicznej, "Krzyż Chrystusa" ("Pasja według św. Mateusza") na Wielki Post i "Niepokalana".

Wszystkie zostały opublikowane w zbiorze zatytułowanym "Tajemnica Boga".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nabożeństwo Wojtyły wystawione w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.