Warszawa: Rusza Rada Duszpasterstwa Kobiet

Warszawa: Rusza Rada Duszpasterstwa Kobiet
(fot. Konferencja Episkopatu Polski)
KAI / mm

Sytuacja kobiet w obecnych warunkach kulturowych, funkcjonowanie, zadania i cele były tematem pierwszego spotkania Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet, które odbyło się dziś w Warszawie. Członkinie Rady mówiły w dyskusji o konieczności konsolidacji środowisk kobiecych w Kościele, formułowania przez nich opinii, które przekazywane byłyby mediom a także Konferencji Episkopatu.

Agnieszka Jackowska z Fundacji Edukacja i Przyszłość mówiła o powszechnej tendencji implantowania z zagranicy rozwiązań prawnych, wobec których brakuje reakcji szerszych kręgów społecznych, choć proponowane rozwiązania są zagrożeniem dla rodziny. Przykładem takiego projektu prawnego jest Konwencja przeciw przemocy wobec kobiet, którą podpisał rząd RP i czeka obecnie na ratyfikację przez Sejm. Do dyskusji o sytuacji kobiet i rodziny na szczeblu ministerialnym nie są dopuszczane reprezentacji opinii katolickiej - ubolewała Jackowska.

Teresa Kapela, wiceprezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus zwróciła uwagę, że w Polsce naciska się na kobiety żeby wróciły do pracy. Ich macierzyństwo do 3. roku życia dziecka nie jest chronione i pod tym względem Polska jest niechlubnym wyjątkiem. Wciąż brakuje polityki prorodzinnej, deprecjonuje się i unieważnia pracę kobiet w domu, a otrzymanie zasiłku opiekuńczo-wychowawczanego uzależnione jest od tego, czy matka wcześniej pracowała zawodowa. W efekcie w Polsce tylko 25 proc. kobiet ma prawo do urlopu.

Tymczasem - dowodziła Kapela - w Europie coraz bardziej docenia się pracę w domu, powstają stowarzyszenia kobiet i mężczyzn aktywnych w domu, a gdy jedno ze współmałżonków się na to decyduje, państwa udziela takiej rodzinie wsparcia. Nie jest to czysta filantropia, gdyż wypływają stąd konkretne korzyści - najlepszą opiekę dziecku może bowiem zapewnić dom rodzinny.

DEON.PL POLECA

O prowadzenie akcji informacyjnych nt. ideologii gender mówiła prof. Maria Ryś z UKSW. Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International podkreśliła, że należy traktować tę ideologię jako niebezpieczny powrót do marksizmu. Jednak przeciwstawiając się temu nurtowi należy skupiać się na pozytywnym przekazie. Za przykład podała abrcybiskupa Paryża, który polecił księżom z jego archidiecezji żeby wygłosili kazanie pt. "Każde dziecko ma prawo do ojca i matki".

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet bp Ireneusz Pękalski przedstawił jej tymczasowy Statut. Wśród zadań tego gremium są wymiana doświadczeń związanych z działalnością duszpasterstw kobiecych; opracowania programów ich działań; podejmowanie wspólnych inicjatyw duszpasterskich; współpraca ze świeckimi ruchami i stowarzyszeniami; prowadzenie i zlecanie badań socjologicznych związanych z sytuacją kobiet w Polsce oraz w Kościele lokalnym; informowanie biskupów, zwłaszcza przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP o podjętych inicjatywach duszpasterskich kobiet. Rada będzie spotykać się dwa razy do roku.

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP została zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Krakowie-Wieliczce 23 czerwca 2013.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszawa: Rusza Rada Duszpasterstwa Kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.