"Kapłani! Ponówmy ślub celibatu i czystości"

(fot. dip / flickr.com)

Z apelem o odprawienie osobistej nowenny przed obchodzoną 8 grudnia uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP zwrócił się do braci kapłanów ks. Marcin Węcławski, proboszcz poznańskiej parafii pw. Maryi Królowej.

 

Modlitwa miałaby stanowić odpowiedź na nieustanne medialne ataki na kapłaństwo i celibat. Ks. Węcławski zachęca, by w samą uroczystość księża uroczystość ponowili w osobistej modlitwie ślub celibatu i czystości. "To może być część naszego przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II" - zaznacza.


"Bracia Kapłani! Jesteśmy świadkami nieustannego medialnego ataku na kapłaństwo i celibat. Zręcznie przedstawia się pojedyncze upadki księży i ich wystąpienia w mediach jako dotyczące całego duchowieństwa w Polsce. Proponuje się badanie wszystkich katechetów pod kątem pedofilii. Jaka może być na to nasza odpowiedź? Czy mamy się tłumaczyć, że «nie jesteśmy garbaci»? Czy mamy zejść tylko do poziomu polemiki z tym błotem? Dajmy inną odpowiedź na to zło, które się dzieje" - zachęca w swoim apelu ks. Marcin Węcławski.

 

Jednocześnie daje swoim współbraciom konkretną propozycję, aby sami odprawili, "dobrowolnie, z serca", nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (od 29 listopada do 7 grudnia) i w samą uroczystość ponowili w osobistej modlitwie ślub celibatu i czystości.

 

"Ta myśl przyszła mi do głowy podczas rekolekcji kapłańskich, które niedawno przeżywałem" - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Węcławski. Dodaje, że tradycja oprawiania tej nowenny była żywa w poznańskim seminarium duchownym, gdzie jest obecnie kontynuowana.

 

"Wiele pokoleń księży więc ją zna i myślę, że warto do niej sięgnąć, uciekając się do wstawiennictwa Matki Bożej wówczas, gdy stajemy przed problemami czy sytuacjami, które po ludzku wydają się beznadziejne" - tłumaczy poznański proboszcz. Dodaje, że sam kończy właśnie nowennę przed przypadającym 16 listopada wspomnieniem NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, której także jest czcicielem.

 

Ks. Węcławski zauważa też, że jego pomysł spotkał się ze sporym entuzjazmem wśród kapłanów, którym miał już okazję osobiście go przedstawić. Zyskał on również aprobatę poznańskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Balcerka, wielkiego czciciela Matki Bożej.

 

Swój apel ks. Węcławski przesłał również metropolicie przemyskiemu abp. Józefowi Michalikowi, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu, a jednocześnie wiceprzewodniczącemu KEP oraz metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo.

 

W zamyśle autora apelu, polscy kapłani powinni w nowennie szczere oddać swoje pragnienie trwania w czystości Matce Bożej w duchu bł. Jana Pawła II i prosić Niepokalaną, aby nigdy dla nikogo nie stali się zgorszeniem.

"To może być część naszego przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II" - stwierdza kapłan, zachęcając do tego, by w obliczu tak wielu medialnych ataków na kapłanów i wysuwanych wobec nich oskarżeń, prawdziwych lub zmyślonych, "zamiast tarzać się w tym błocie, przejść na stopień wyżej" i podjąć konkretną modlitwę.

 

"Zamiast o grzechach mówmy o czystości, jej pięknie i radości. Zachęcajmy do tej nowenny znajomych księży diecezjalnych i zakonnych. Rozsyłajmy tę wiadomość w internecie. Zwyciężymy, jeśli zwiążemy nasze kapłaństwo i pragnienie czystości z Matką Bożą Niepokalaną" - przekonuje w swoim apelu ks. Węcławski.

 

57-letni ks. Marcin Węcławski święcenia kapłańskie przyjął w 1981 r. Od 20 lat jest proboszczem parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~serena 01:26:12 | 2013-11-20
zamierzam dołączyć do tej nowenny, odprawić ją w intencji osób konsekrowanych, księży...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wiara i Tradycja 19:53:28 | 2013-11-15
"Żyjemy w dramatycznych czasach,
w których każdy ochrzczony musi mieć
nadprzyrodzoną odwagę i apostolski zapał,
by w ślad za przykładem świętych donośnym głosem
bronić wiary – nie ulegając przy tym "racjom politycznym",
jak zbyt często zdarza się w kościelnych kręgach".
- Roberto de Mattei

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~siostra 16:58:35 | 2013-11-15
Proszę Księdza to z Ducha Świętego!!! ODWAGI.
I dziękujemy

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rafi 16:05:27 | 2013-11-15
Tak, złóżcie śluby drodzy księża. Liczymy na was :-)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?