Problemy rodziny wymagają analizy Kościoła

(fot. Dustin J McClure / Foter.com / CC BY-ND)

Zwołanie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w dniach 5-19 października 2014 wynika z konieczności pilnego udzielenia przez Kościół odpowiedzi na wyzwania wypływające z problemów rodziny - stwierdził abp Lorenzo Baldisseri. Sekretarz generalny Synodu Biskupów przedstawił dziś w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej Dokument przygotowawczy tego zgromadzenia, którego temat brzmi: "Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji".


Mówiąc o tematyce tego Synodu abp Baldisseri zaznaczył, że przyszłoroczne zgromadzenie nadzwyczajne ma służyć rozpoznaniu aktualnego stanu rzeczy oraz zebrać świadectwa i propozycje biskupów, aby głosić i wiarygodnie żyć Ewangelią dla rodziny. Natomiast drugie etap stanowić będzie Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu, przewidziane na rok 2015. Ma ono wytyczyć kierunki duszpasterstwa osoby ludzkiej i rodziny.

 

Sekretarz generalny Synodu Biskupów przypomniał, że przygotowania każdego zgromadzenia synodalnego zaczyna się od konsultacji między różnymi organizacjami, pytanymi o opinię w danej sprawie. Zaznaczył, że ze względu na dokonywaną obecnie zmianę sposobu funkcjonowania synodu konsultacja ta ma szczególny charakter. Mają prowadzić do większej kolegialności w Kościele. Dodał, że zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów związane jest z obecnym kryzysem społecznym i duchowym, wpływającym na życie rodzin. Kościół musi pilnie odpowiedzieć na wyzwania wypływające z ich problemów - wyjaśnił abp Baldisseri.

 

Mówiąc o uczestnikach przyszłorocznego synodu sekretarz generalny zaznaczył, że z urzędu wezmą w nim udział przewodniczący episkopatów, zwierzchnicy synodów katolickich Kościołów wschodnich, szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej, trzech członków wybranych przez Unię Przełożonych Generalnych (zakony). Dodał, że obecny dokument przygotowawczy został zredagowany w dniach 7-8 października podczas piątego zgromadzenia Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, któremu przewodniczył Papież Franciszek. Zawiera on ogólną prezentację kwestii a także kwestionariusz, który ma być skierowany przez poszczególne episkopaty do dekanatów i parafii, by uzyskać konkretne i realne dane dotyczące tematyki synodalnej. Analogiczna prośba została skierowana do innych instytucji, które wezmą udział w Synodzie. Odpowiedzi mają dotrzeć do sekretariatu generalnego Synodu Biskupów do końca stycznia, gdzie podczas zaplanowanego na luty posiedzenia Rady Sekretariatu mają zostać przeanalizowane. Na tej podstawie wypracowany zostanie dokument Instrumentum laboris.

 

O kwestiach kanonicznych związanych z dokumentem przygotowawczym mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej relator generalny Synodu, kard. Peter Erdő, zaś o kwestiach teologicznych jego sekretarz specjalny, abp Bruno Forte.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?