Zmarł zasłużony biskup Kościoła "podziemnego"

(fot. Patrick Denker / Foter.com / CC BY)

28 października w wieku 94 lat zmarł bp Peter Liu Guandong, "katakumbowy" ordynariusz diecezji Yixian w prowincji Hebei w środkowych Chinach - podała azjatycka katolicka agencja UCAN.

 

Zmarły hierarcha, który został pochowany następnego dnia przez ostatnie 16 lat swego życia ukrywał się przed władzami. Odegrał on kluczową rolę w utworzeniu w 1989 roku konferencji episkopatu nie uznawanego przez reżim w Pekinie "Kościoła podziemnego".

Urodzony w roku 1919 biskup Liu wstąpił do seminarium w 1935 roku, zaś święcenia kapłańskie przyjął w 1945 roku, po ustaniu działań wojennych. W 1955 roku aresztowały go komunistyczne organa bezpieczeństwa i przez dwa lata przebywał w więzieniu z powodu sprzeciwu wobec planów władz utworzenia Kościoła "patriotycznego" oderwanego od Rzymu. Aresztowano go ponownie w 1958 i skazano na dożywocie za sprzeciw wobec utworzonego przez reżim komunistyczny tzw. Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh).

Po uwolnieniu w 1981 roku rozpoczął działania ewangelizacyjne na terenie całego kraju. W 1982 roku za zgodą Stolicy Apostolskiej został wyświęcony na biskupa-koadiutora diecezji Yixian, a cztery lata później został jej ordynariuszem. Po wylewie w 1994 roku zrezygnował ze wszystkich stanowisk. Mimo to władze umieściły go w areszcie domowym, z którego z pomocą swoich księży uciekł w 1997 roku, ukrywając się aż do śmierci. Jego następca, bp Cosmas Shi Enxiang został uwięziony w 2001 roku i od tej pory go nie widziano.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: chiny

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook