Komunia nie dla zwolenników in vitro

Osoby, które popierają procedurę in vitro, stoją w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego, zatem nie mogą przystępować do Komunii Świętej, przypomniała Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, informuje "Nasz Dziennik".


Podczas dwudniowych obrad w Warszawie, pod przewodnictwem bpa Kazimierza Górnego z Rzeszowa, duszpasterze i diecezjalni doradcy życia rodzinnego z niepokojem przyjęli wiadomość o odrzuceniu przez Sejm poselskiego projektu "Contra in vitro", bez możliwości dalszej dyskusji nad nim.

 

W komunikacie po posiedzeniu Rady podkreślono, że Kościół od zawsze broni najsłabszych, a zwłaszcza całkowicie bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte. "Należy pamiętać, że ci, którzy je zabijają, i ci, którzy czynnie uczestniczą w zabijaniu bądź ustanawiają prawa przeciwko życiu poczętemu, a takim jest życie dziecka w stanie embrionalnym, w ogromnym procencie niszczone w procedurze in vitro, stają w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła Katolickiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej, dopóki nie zmienią swojej postawy" - napisali bp Kazimierz Górny i o. Andrzej Rębacz. 

 

O.Rębacz: Grzechem nie tylko stosowanie in vitro, ale sama aprobata

 

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i członek Rady ds. Rodziny KEP o. Andrzej Rębacz powiedział, że grzechem jest nie tylko stosowanie in vitro, ale sama aprobata tej metody; osoba taka nie może przystępować do komunii św.


O. Andrzej Rębacz - wyjaśniając to stanowisko - podkreślił, że "każdy, kto opowiada się za metodą produkowania ludzi, jak to ma miejsce przy stosowaniu metody in vitro(...), występuje przeciwko nauce Kościoła, występuje przciwko nauce Chrystusa, przeciwko życiu".


I dlatego też - jak powiedział - "osoba taka popełnia ciężkie wykroczenie". - I Kościół publicznie mówi, że takiej osobie nie wolno przystępować do komunii świętej - zaznaczył.


O. Rębacz dodał, że grzechem jest nie tylko stosowanie metody in vitro, ale samo opowiadanie się za nią. - Co to znaczy akceptować? Akceptuję kradzież, chociaż sam nie kradnę, bo to jest niedobre i nie można akceptować kradzieży. Tak samo nie można akceptować zdrady żony, choć sam nie zdradzam. Nie kłamię, ale wyznaję zasadę, że można kłamać, bo to jest sprzeczne z Deklogiem - tłumaczył.


Zdaniem o. Rębacza, jeśli ktoś popiera metodę in vitro i postanowia, że będzie ją popierać nadal, albo że będzie ją realizować w swoim życiu, to "popełnia grzech, a jeśli jest w grzechu, to nie można przystępować do komunii".


Dodał, że każdy katolik "powinien sobie tak poukładać swoje poglądy, żeby nie być w kolizji z sumieniem i Ewangelią". Przypomniał, że Kościół sprzeciwia się metodzie in vitro m.in. ze względu na to, że wiąże się ona z "uśmiercaniem embrionów".


Rada skrytykowała też odrzucenie przez Sejm we wrześniu ub. roku projektu Contra in vitro. Zakładał wprowadzenie do rozdziału Kodeksu karnego dotyczącego przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu karę do trzech lat więzienia za "doprowadzenie do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki", za dokonywanie eksperymentów na embrionach - karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat pięciu albo karę 25 lat; a za handel embrionami karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech. W projekcie nie ma mowy o karach dla matki.


Rada, która obradowała w dniach 17-18 maja, skrytykowała też ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Według Rady godzi ona "w rodzinę w jej niezbywalne wartości i prawa, jakimi są: wolność rodziny, prawo rodziców do wychowania dzieci według wyznawanych zasad, prawo dziecka do opieki ze strony własnych, biologicznych rodziców, intymność życia rodzinnego".


Rada oceniła, że słuszna potrzeba przeciwdziałania przemocy jest dość dobrze zabezpieczona w dotychczasowym prawodawstwie Polski. "Fałszywe, naukowo nieuzasadnione założenia twórców noweli tej ustawy (o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie), że przemoc dotyczy 50 proc. rodzin w Polsce (...) ma stanowić uzasadnienie dla powołania zespołów monitorujących rodziny, (...), co wiąże się między innymi ze zbieraniem danych bez zgody rodziny oraz jej inwigilacją" - napisano w komunikacie po zakończeniu obrad.


"Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że przejawem największego poziomu agresji i przemocy w rodzinie jest zabijanie dzieci oraz rozwód rodziców" - podkreśla Rada.


Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została uchwalona przez Sejm na początku maja. Jej przeciwnicy obawiają się, że stworzy pole do nadużyć i może doprowadzić do nadmiernej ingerencji w autonomię rodziny. Obecnie nad ustawą pracują senackie komisje Rodziny i Polityki Społecznej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza. Wśród senatorów ustawa budzi jeszcze więcej emocji niż podczas prac w Sejmie.

 

Komunikat z Konferencji Rady ds. Rodziny KEP

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (671)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Pierwsze przelozenie z l. na j.p 15:01:19 | 2015-02-21
......
"A ilekolwiek ich przyjeli go, dal im moc, aby sie stali synami Bozymi, tym, ktorzy wierza  w imie jego.
Ktorzy nie ze krwie, ani z wolej ciala, ani z wolej meza, ale z Boga sie narodzili.
......
SWIETA JEZUSA CHRYSTUSA EWANGELIA WEDLUG JANA.
I. ....12-13....
BIBLIA .....przelozone przez KS. D. JAKOBA WUJKA z.r.1599

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~CORAL 16:57:50 | 2015-02-17
Przecież pr.Komorowski podpisał wszystkie ustawy wbrew narodowi polskiemu.-gender,gmo itp itd,a Gronkiewicz tez rzekoma katoiczka ma tęcze różową przed oczami,jako symbol obecnej Warszawy.
Każdy z nich ma Boga na swoją miarę i nie ma to nic wspólnego z katolicyzmem.Ostanie notowanie pr Bronka.134%,nie wnikam , czy  licznik CBOS się popsuł.Czypiar platformy czuwa,na czele z Niesiołowskim.Jedyne co pozostanie po Bronku to jego zdanie"Nam jest teraz dobrze."ot co.

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ministrant 16:30:12 | 2015-02-17
Prezydent RP Bronisław Komorowski wczoraj tj. 16 lutego 2015r. w tvn 24 powiedział wyraźnie, że popiera in-vitro. Tym samym nie powinien przystępować do Stołu Pańskiego !

Oceń 3 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sumienie 16:20:01 | 2015-02-17
Przystapienie do Komuni jest sprawa sumienia czlowieka.
Kto ma wglad do sumienia czlowieka?

Oceń 1 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Matka 16:07:19 | 2015-01-20
 Powtorzenie pytania -KIT . Czekamy na odpowiedz.
--------------------------------------------------------------------

Od kiedy Zdaniem Kosciola mozna mowic o zyciu?

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~emeryt 14:38:15 | 2015-01-17
Gender grzech,invitro grzech,tabletka gzech,Ojcowie Kościola zacznijcie od siebie.Pycha ,zdzierstwo,cudzolostwo,przekręty,wynaturzenia wszelkiego rodzaju. To są grzechy niektorych z was.

Oceń 13 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KiT 18:14:42 | 2014-11-24
Ciekawi mnie jak podchodzą do tematu pozostali bracia w wierze? Powinno się też gruntownie zbadać i podać do publicznej wiadomości: jakie dzieci rodzą się z wykorzystaniem metody in vitro Zdrowe? Chore? Mam pytanie, bo nie wiem, zarodki usmierca się do którego dnia? tygodnia? Czy to konieczne? Przecież naturalnie też nie każda zapłodniona komórka żeńska wyda owoc w postaci dziecka. Od kiedy zdaniem Kościoła można mówić o życiu? 

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Horacjo 00:36:00 | 2014-07-16
O in-vitro nie ma, ale jest duzo o bogu miłującym ludzi. Mój ulubiony fragment:

"...4 Pan rzekł do niego: «Przejdź przez środek miasta, przez środek Jerozolimy i nakreśl ten znak TAW1 na czołach mężów, którzy wzdychają i biadają nad wszystkimi obrzydliwościami w niej popełnianymi». 5 Do innych zaś rzekł, tak iż słyszałem: «Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! 6 Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu! Nie dotykajcie jednak żadnego męża, na którym będzie ów znak. Zacznijcie od mojej świątyni!» I tak zaczęli od owych starców, którzy stali przed świątynią. 7 Następnie rzekł do nich: «Zbezcześćcie również świątynię, dziedzińce napełnijcie trupami!» Wyszli oni i zabijali w mieście..." Ez 9, 4-7.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Karo 22:10:38 | 2014-04-13
A w Biblii piszą coś o in vitro? 

Oceń 4 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Inkwizytor 12:09:30 | 2013-11-17
In vitro to ewidentne odejście od nauk Kościoła, lecz także od zwyczajnej moralności. To prawie tak jak klonowanie ludzi, a jak wiemy nie każdy ma ochotę na "Atak Klonów" w rzeczywistości. Jest to jednak jedno z wielu głupstw popełnianych przez współczesny świat. Dlatego powinniśmy przeciwstawiać się ludziom popierających to wynaturzenie. Nie powinniśmy jednak całkowicie wykluczać ich z Kościoła. Powinniśmy krytykować ich działania, lecz także dawać im możliwość nawrócenia.

Oceń 15 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook