Brunei: chrześcijanie wobec prawa szariatu

Radio Watykańskie
Brunei (fot. jutakyo / Foter.com / CC BY-ND)

Chrześcijanie mieszkający w sułtanacie Brunei mają nadzieję, że wprowadzane tam muzułmańskie normy prawne będę stosowane wyłącznie wobec wyznawców islamu. To niewielkie państwo południowo-wschodniej Azji przyjęło w ostatnim czasie szereg zarządzeń dostosowujących kodeks karny do zasad szariatu. Aplikowano je dotąd jedynie w kwestiach małżeńskich, rodzinnych i spadkowych.

 

Nowelizacja ma wejść w życie w przeciągu sześciu miesięcy. Przewiduje drakońskie kary np. ucięcia dłoni za kradzież, ukamienowania za cudzołóstwo czy chłosty za sprzedaż bądź spożywanie alkoholu. Surowo zakazana będzie też apostazja.


Wprowadzenie tych norm z pewnym niepokojem śledzi Kościół. W Brunei mieszka ok. 20 tys. katolików. Proboszcz jednej z trzech działających tam parafii, ks. Robert Leong, zwrócił uwagę, że prawo szariatu obowiązuje tradycyjnie jedynie wyznawców islamu. Może jednak zostać ono zastosowane również wobec niemuzułmanów, jeśli są oni współwinnymi danego przestępstwa dokonanego przez mahometanina. Wiele zatem zależy od przyjętej praktyki sądowej.

 

Duchowny wyraził jednak nadzieję, że znowelizowany kodeks karny będzie stosowany z tolerancją wobec innowierców. Gwarancją tego jest konstytucja, dzięki której brunejscy chrześcijanie cieszą się swobodą kultu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kemot 15:32:11 | 2013-10-29
gdzie są obrońcy praw człowieka?
gdzie obrońcy mniejszości?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:55:01 | 2013-10-28
Chyba że Brunei pójdzie dawnym tropem Syrii...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:53:42 | 2013-10-28
W krótkim czasie od wejścia w życie tego prawa chrześcijanie zaczną odczuwać boleśnie skutki obowiązywania tego prawa. I to pomimo obecności wokół nich fajnych, normalnych, uczciwych muzułmanów, sąsiadów, rodaków...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?