Włochy: katolicka szkoła nadal istotna

Radio Watykańskie
(fot. Smo_Q / Foter.com / CC BY-SA)

Szkolnictwo katolickie we Włoszech wciąż stanowi ważną rzeczywistość, tak gdy chodzi o liczby, jak i jakość. Takie wnioski przyniosła konferencja na temat "specjalnych potrzeb edukacyjnych", zorganizowana przez episkopat tego kraju. Statystycznie do placówek katolickich uczęszcza 9 proc. włoskich uczniów, mimo problemów finansowych i personalnych szkolnictwa kościelnego, traktowanego po macoszemu przez państwo.


Ze statystyk wynika, że we Włoszech katolickie dzieła edukacyjne, tradycyjnie prowadzone przeważnie przez zakony, obecnie coraz częściej przechodzą pod zarząd wiernych świeckich w ramach spółdzielni, stowarzyszeń czy fundacji. Drugim zjawiskiem jest zwiększone obciążenie ekonomiczne administracji szkół. Wiąże się to z jednej strony z brakiem pomocy państwa, ale z drugiej także z kryzysem demograficznym i gospodarczym, który stawia w trudnej sytuacji rodziny pragnące katolickiej edukacji dla swoich dzieci.

 

Zdaniem Kościoła wymaga to wypracowania wspólnej strategii przetrwania i rozwoju katolickiego szkolnictwa we Włoszech, zamiast wystawiać się na ryzyko stopniowego upadku w rozproszeniu.

 

We Włoszech działa aktualnie ponad 9 tys. katolickich placówek edukacyjnych, w tym 1126 szkół podstawowych i 1246 średnich obu stopni.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook