Kraków: trzecia odsłona "Dziedzińca pogan"

(fot. uj.edu.pl)

"Universitas" - tak zatytułowano trzecią debatę w ramach "Dziedzińca pogan" organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Archidiecezję Krakowską oraz Uniwersytet Jagielloński. Dyskusję z profesorami Karolem Musiołem, Jerzym Hausnerem i Jackiem Purchlą poprowadzi bp Grzegorz Ryś 29 października w Collegium Novum.


Kolejna debata w ramach "Dziedzińca pogan" w Krakowie będzie związana z miejsce, w którym się odbywa czyli z "uniwersytetem". Jak podkreśla bp Grzegorz Ryś, Uniwersytet Jagielloński wchodzi w tym roku w 650-rocznicę działalności, jest to najstarsza uczelnia w Polsce. "Universitas" to słowo synteza, za którym stoją pytania o relację mistrz-uczeń, o etos nauczyciela akademickiego, wspólnotę w dążeniu do prawdy" - wylicza bp Grzegorz Ryś.

 

"Dziedziniec pogan" jest zapewne inicjatywą zasługującą na podjęcie w wielu miejscach Europy i świata. Wydaje się wszakże, że jego tworzenie w Polsce ma znaczenie absolutnie zasadnicze - twierdzi bp Ryś. W ciągu ostatnich kilkunastu lat staliśmy się bowiem społeczeństwem na wiele sposobów podzielonym, w którym wzajemne zaufanie zostało zredukowane niemal do zera. Rozmawiamy i słuchamy się wyłącznie we własnych grupach (lub nawet "grupkach"), przekonujemy jedynie przekonanych" - mówi krakowski biskup pomocniczy, przekonując do idei "Dziedzińca pogan".

 

Trzecia odsłona "Dziedzińca pogan" w Krakowie odbędzie się 29 października w auli Collegium Novum przy ul. Gołębiej 24 o godz. 18.00. W debacie zatytułowanej "Universitas" udział wezmą: prof. Karol Musioł, prof. Jerzy Hausner oraz prof. Jacek Purchla. Dyskusję poprowadzi bp Grzegorz Ryś.

 

Organizatorami spotkania są Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Archidiecezja Krakowska oraz Uniwersytet Jagielloński. Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału telefonicznie +48 12 422 03 44 lub mailowo [email protected]

 

W czasie pierwszego spotkania zatytułowanego "Czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o dobro wspólne" dyskusję prowadzili politycy - Ryszard Bugaj, Aleksander Hall, Mieczysław Gil, Jerzy Federowicz, Ryszard Terlecki, Henryk Woźniakowski, Paweł Kowal. Druga odsłona krakowskiego Dziedzińca Pogan przebiegała pod hasłem "O wartościach wcześniejszych niż "robienie polityki" i wzięli w niej udział socjologowie - prof. Tadeusz Borkowski, dr Tomasz Żukowski, prof. Paweł Śpiewak, prof. Jacek Kurzępa i prof. Jan Grosfeld.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook