Dziennikarz krytykuje lekceważenie religii

Niemiecki dziennikarz i ekspert ds. Bliskiego Wschodu - Peter Scholl-Latour uważa, że brak zainteresowania Zachodu sytuacją w krajach muzułmańskich jest skandalem. Według niego, przyczyną tego jest "powszechne lekceważenie religii w Europie".

 

W krajach o przewadze islamu zaznacza się od lat coraz silniejszy zwrot ku religii, stwierdził ekspert 23 października na wspólnym posiedzeniu bawarskiej Akademii Katolickiej i dzieła misyjnego "missio". W jego ocenie islam zastąpił szerzącą się wcześniej w regionie arabskim ideologię socjalizmu i nacjonalizmu. Natomiast rozpowszechniony dziś w krajach zachodnich i pozbawiony szacunku stosunek do religii odbierany jest w islamskich kręgach kulturowych jako słabość i utrudnia dialog.

Scholl-Latour, który jest również przewodniczącym Towarzystwa Niemiecko-Arabskiego i płynnie mówi po arabsku, zarzucił zachodnim służbom wywiadowczym, że "absurdalnie zawiodły" w kontekście przełomów w regionie arabskim. Służby te postawiły - jego zdaniem - "na niewłaściwego konia", wspierając pośrednio grupy blisko związane z terrorystyczną siatką Al-Kaidy. Skutek tego jest taki, że na całym Bliskim Wschodzie dobrze uzbrojone radykalne grupy islamskie zwalczają ruchy demokratyczne i mniejszości religijne, i to nie tylko chrześcijan, ale także znanych z umiarkowania alawitów w Syrii.

Troskę znawcy Orientu budzi fakt, że do regionów ogarniętych wojną przybywa coraz więcej islamistycznych bojowników z zagranicy. Na przykład w Syrii walczą Europejczycy, którzy wcześniej przeszli na islam, a także islamiści z Czeczenii, którzy wnoszą tam swoje doświadczenia z walk z Rosjanami - podkreślił niemiecki dziennikarz.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook