Sąd: tylko muzułmanie mogą mówić "Allah"

Sąd: tylko muzułmanie mogą mówić "Allah"
(fot. Nir Nussbaum / Foter / CC BY-ND)
KAI / pz

Malezyjski trybunał apelacyjny w Kuala Lumpur orzekł, że jedynie muzułmanie mają prawo do określania Boga słowem "Allah".

Tym samym skasowano orzeczenie sądu niższej instancji z 31 grudnia 2009 roku, zezwalające chrześcijanom oraz wyznawcom innych religii na stosowanie tego słowa w odniesieniu do Boga, zgodnie z 400 letnią tradycją. Odwołanie od dzisiejszej decyzji do Trybunału Federalnego zapowiedział redaktor naczelny katolickiego pisma Herald Malaysia, ks. Lawrence Andrew.

DEON.PL POLECA




Uzasadniając swoje dzisiejsze orzeczenie sędziowie nie kryli, że zgoda na używanie przez nie-muzułmanów określenia "Allah" w odniesieniu do Boga mogłoby spowodować niepokoje społeczne, tak jak miało to miejsce po decyzji z 31 grudnia 2009 roku. Natomiast chrześcijanie podkreślają, że od ponad 400 lat używają na określenie Boga imienia "Allah", zaś uleganie przez władze presji fundamentalistów narusza ich prawa, w tym poszanowania wolności religijnej.

Obrady trybunału odbywały się pod presją demonstracji aktywistów muzułmańskich. Redaktor naczelny katolickiego pisma Herald Malaysia, ks. Lawrence Andrew zapowiedział złożenie odwołania do Trybunału Federalnego. Komentując dzisiejsze orzeczenie określił je krokiem wstecz w rozwoju państwa prawa i podkreślił, że oznacza ono brak poszanowania praw mniejszości wyznaniowych. Zaznaczył, że w Indonezji i na Bliskim Wschodzie słowo "Allah" używane jest zarówno przez chrześcijan jak i muzułmanów. Wezwał chrześcijan, by nadal modlili się o sprawiedliwość i dodał, że Kościół nie ugnie przed niesprawiedliwym wyrokiem, ale złoży apelację.

Tymczasem minister rozwoju rolnictwa malezyjskiego stanu Sarawak - jednego z terytoriów, tworzących malezyjską część wyspy Borneo - poinformował, że chrześcijanie mogą nadal na tym obszarze używać słowa "Allah". Określił dzisiejszą decyzję sędziów jako nieautentyczną.

Spór odnośnie do stosowania słowa "Allah" na określenie Boga chrześcijańskiego w mediach i publikacjach - np. Biblii w języku malajskim - wybuchł w roku 2008. Minister spraw wewnętrznych w Kuala Lumpur zagroził wycofanie zgody na publikowanie tygodnika Herald Malaysia, najważniejszej gazety katolickiej w tym kraju. W odpowiedzi kierownictwo Kościoła pozwało rząd za pogwałcenie konstytucji. Dodano, że chrześcijanie stanów Sabah i Sarawak używali bez problemów od pokoleń słowa "Allah", tak jak to od 14 lat czyni pismo katolickie.

W leżącej w Azji południowo-wschodniej Malezji, 60 proc. spośród 28 milionów mieszkańców wyznaje islam, 21 proc. buddyzm, zaś chrześcijanie są trzecią pod względem liczby wyznaniem (ok. 2,6 mln wiernych). Opublikowali oni na nowo słownik łacińsko- malajski sprzed 400 lat, wskazujący, że od początku słowo "Allah" było używane na określenie Boga w Biblii w tłumaczeniu na język lokalny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sąd: tylko muzułmanie mogą mówić "Allah"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.