W Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest święty

KAI / drr

Dlaczego dziś tyle uprzedzeń do Kościoła? Dlaczego niszczy się w środkach masowego przekazu kapłanów i biskupów, często bez powodu i usprawiedliwienia? To nas boli. To prawda, że w Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest Chrystusowy, jest święty. Pamiętajmy: sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrutna i nieludzka - mówił kard. Stanisław Dziwisz 13 październik w Dzień Papieski podczas Mszy św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Jego zdaniem kanonizacja Jana Pawła II powinna być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej Ojczyźnie.

W homilii kard. Dziwisz mówił, że Jan Paweł II swoją postawą i nauczaniem wpłynął na losy Kościoła na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej. "Jego głos i jego świadectwo przez dwadzieścia siedem lat przemawiały i nadal przemawiają do umysłów i serc milionów uczniów zmartwychwstałego i ukrzyżowanego Pana w najdalszych zakątkach świata" - zaznaczył.

Jego zdaniem podróże apostolskie Jana Pawła II do Polski odmieniały oblicze naszej ziemi i otwierały nas one na wielkie sprawy Boga i człowieka. "Trudno sobie wyobrazić dzieje naszej Ojczyzny i Kościoła ostatnich kilkudziesięcioleci bez tego, co wniósł w te dzieje błogosławiony, święty Papież. Wydaje się, że wielu zapomniało już o tym, że wolność i suwerenność jemu zawdzięczamy" - podkreślił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski odniósł się także do kanonizacji bł. Jana Pawła II, która odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia, 27 kwietnia przyszłego roku. "Tym samym zamyka się pewien proces, jaki rozpoczął się zaraz po śmierci Ojca Świętego. Zmysł wiary ludu Bożego dostrzegł w nim świętość. Wspólnota Kościoła uświadomiła sobie jasno, że żył on w głębokim zjednoczeniu z Bogiem i dostąpił już życia w Bogu na wieki" - wyjaśniał kardynał.

DEON.PL POLECA

"Kanonizacja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przyszłego roku będzie oficjalnym potwierdzeniem tej świadomości i wiary. Będzie pieczęcią stwierdzającą autentyczność świętości człowieka, którego znaliśmy, którzy towarzyszył nam z bliska na naszych drogach wiary, nadziei i miłości" - powiedział były sekretarz Ojca Świętego. "Cieszymy się, że obok błogosławionego Jana Pawła II również błogosławiony Papież Jan XXIII otrzyma tytuł świętego. Jest za co dziękować Bogu" - dodał.

Według kard. Dziwisza świętość Jana Pawła II wyrażała się w jego codziennej i stałej modlitwie. "Byłem jej świadkiem przez kilkadziesiąt lat. Ojciec Święty nawet pośród najbardziej intensywnego zaangażowania w sprawy Kościoła nie żałował czasu na medytację, na adorację Najświętszego Sakramentu, na tradycyjne formy pobożności, jak Droga Krzyżowa, Godzina Święta czy Różaniec" - mówił.

"Nie naruszając dyskrecji mogę wyznać, że wielokrotnie widziałem kardynała Karola Wojtyłę leżącego krzyżem w kaplicy biskupów krakowskich. To samo miało miejsce w prywatnej kaplicy Papieża w Watykanie. Ileż wielkich spraw Kościoła i świata powierzał Bogu w tej pokornej postawie" - wspominał hierarcha. I dodał, że w życiu Jana Pawła II modlitwa i praca splatały się w jedno i nie było wiadomo, gdzie się kończy praca, a zaczyna modlitwa, i na odwrót.

Zdaniem metropolity krakowskiego świętość Jana Pawła II wyrażała się w jego odniesieniu do każdego człowieka, nie tylko wobec wielkich tego świata, ale przede wszystkim wobec ludzi prostych, ubogich, chorych i niepełnosprawnych, dzieci i bezbronnych. "Ojciec Święty był człowiekiem dialogu - dialogu z Bogiem na modlitwie i dialogu z człowiekiem. W drugim człowieku widział obraz Boga, nawet jeśli to był zamachowiec Ali Agca. Nazwał go bratem. Nie znam człowieka, którego by Ojciec Święty obraził, zlekceważył, nie wysłuchał. Dla każdego był ojcem i powiernikiem" - mówił kard. Dziwisz.

Powiedział także, że Jan Paweł II nie był naiwny, nie był pobłażliwy, że sobie i innym stawiał wymagania. "Ukazywał wysokie ideały i zachęcał do ich zdobywania. Ale liczył się z grzechem i ludzką słabością, dlatego też był wyrozumiały, współczujący i miłosierny" - mówił metropolita krakowski.

Zdaniem kard. Dziwisza należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co Pan Bóg chce nam powiedzieć przez uroczysty akt kanonizacji. "Nie możemy poprzestać na wzruszeniu i radości. Kanonizacja jest wezwaniem do zdobywania naszej osobistej świętości, wyrażającej się w miłości Boga i drugiego człowieka. To będzie najlepsza forma przygotowania do kanonizacji i jednocześnie wyraz wdzięczności za ten dar" - tłumaczył hierarcha.

"Powiedzmy jeszcze jedno: kanonizacja Jana Pawła II może i powinna być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej Ojczyźnie, by między nami było mniej sporów i kłótni; by między nami nie było niesprawiedliwych oskarżeń, niechęci i wrogości" - powiedział kard. Dziwisz. "Chcemy, by w nas i wokół nas było więcej ludzkiej życzliwości, wrażliwości i solidarności" - dodał.

Postawił pytanie - czy przerasta nas to zadanie? Czy możemy marnować czas i nie czynić dobra, nie czynić naszego świata bardziej ludzkim, i dlatego bardziej Bożym? "Pytam, dlaczego dziś tyle uprzedzeń do Kościoła? Dlaczego niszczy się w środkach masowego przekazu kapłanów i biskupów, często bez powodu i usprawiedliwienia. To nas boli. To prawda, że w Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest Chrystusowy, jest święty. Pamiętajmy: sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrutna i nieludzka" - podkreślił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz powiedział też, że Dzieło Nowego Tysiąclecia, wspierające edukację kilku tysięcy młodych Polek i Polaków, pochodzących najczęściej z rodzin wielodzietnych to najlepsza inwestycja, do której możemy i powinniśmy przyłożyć rękę. "To rzeczywiście żywy pomnik, jaki stawiamy Janowi Pawłowi II" - powiedział kardynał.

Po Mszy św. metropolita krakowski poświęcił kaplicę św. Kingi, która znajduje się w dolnej części Sanktuarium.

W ramach Dnia Papieskiego na terenie Centrum odbędzie się Gra Miejska "Śladami Jana Pawła II po Krakowie". Zakończenie zaplanowano pod Oknem Papieskim na Franciszkańskiej 3. Zaplanowano także animację i zabawy dla najmłodszych, m.in. malowanie twarzy, gigantyczne bański mydlane, warsztaty plastyczne i muzyczne oraz gry. Uczestnicy będą mogli zobaczyć fragmenty filmów ze Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się w budynku Instytutu Dialogu Międzykulturowego "Veritas" w tzw. "białej sali".

Z kolei o godz. 16.15 w Kościele Relikwii odbędzie się różaniec misyjny w różnych językach z udziałem stypendystów.

Wieczorem zaplanowano spektakl "Przed sklepem jubilera" w wykonaniu stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". O godz. 19 uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu "Niebo na ziemi". Bezpośrednio po jego zakończeniu odbędzie się apel ekumeniczny.

Organizatorem XIII Dnia Papieskiego jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z Warszawy. Jej działalność polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest święty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.