"Są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce"

"Są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce"
Abp Stanisław Gądecki (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / mh

Tożsamość katolicyzmu w Polsce przeżywa kryzys - podkreślił dziś w Warszawie abp Stanisław Gądecki. Prezentując dziennikarzom przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski wyraził nadzieję, że wydarzenie to będzie okazją do pogłębienia wiary w naszym kraju.

"Fakt historyczny, jakim był chrzest Polski skłania do dyskusji na temat kondycji współczesnego chrześcijaństwa" - podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu na konferencji prasowej po zakończeniu zebrania plenarnego biskupów w Warszawie. Dodał, że po ponad tysiącu lat jego trwania w sercu Europy trzeba zauważyć, że są pewne symptomy kryzysu tożsamości katolicyzmu w Polsce".

Abp Gądecki ocenił, że zarówno wpływ totalitaryzmów XX wieku jak neoliberalizmu prowokującego dziś do "milczącej apostazji Boga" sprawia, że "wbrew historii i wbrew tożsamości, część społeczeństwa wykazuje wielką dezorientację poglądów i postaw, kontestacji autorytetów i niewłaściwe użycie daru wolności".

Metropolita poznański stwierdził też, że "świadomość własnej tożsamości dla wielu katolików w Polsce stała się problemem" jednak "nie umniejsza to w niczym ewangelicznej aktywności innych członków Kościoła, którzy z zapałem podtrzymują płomień wiary przyjęty przez naszych przodków".

DEON.PL POLECA

Celem obchodów jubileuszowych jest odszukanie przez Polaków najlepszej drogi w świetle wyzwań jakie niesie chrześcijańska przyszłość - tłumaczył abp Gądecki. Chodzi też o "odczytanie na nowo konsekwencji płynących z faktu chrztu przyjętego przez pierwszego władcę Polski przed 1050 laty".

Wiceprzewodniczący Episkopatu poinformował, że przez najbliższe cztery lata - począwszy od najbliższego Adwentu aż do roku 2017 celem duszpasterzy w najbliższych latach będzie pogłębianie u wiernych duchowości chrzcielnej i ukazywanie wiary chrześcijańskiej w powiązaniu z tożsamością narodową i co za tym idzie - budzenie patriotyzmu.

Równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski, jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu a także nad świadomością wydarzenia sprzed 1050 lat w dzisiejszym społeczeństwie.

Przygotowania będą odbywać się również na płaszczyźnie edukacyjno-katechetycznej. Będą one polegały nie tylko na przypomnieniu faktów historycznych, ale również na uświadomieniu uczniom na różnych poziomach kształcenia konsekwencji, wypływających z chrztu Polski.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski będą wiązać się także z licznymi wydarzeniami kulturalno-artystycznymi - spektaklami, koncertami, wystawami. W archidiecezji poznańskiej zostaną zrealizowane programy szkolne dla wszystkich poziomów szkół, zostaną przeprowadzone konferencje naukowe o chrystianizacji Europy (2014 r.), chrystianizacji młodej Europy (2015 r.), chrzcie Polski (2016) oraz diecezji poznańskiej (2017 r.) W ciągu tych lat ma powstać film dokumentalno-fabularny o początkach państwa polskiego i chrzcie Polski, rekonstrukcja chrztu na Ostrowie Tumskim, turniej rycerski i wiele innych.

Abp Stanisław Gądecki poinformował, że biskupi chcieliby, aby podczas swojej wizyty w 2016 r., papież Franciszek oprócz Krakowa odwiedził także, Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno.

Biskupi o pielgrzymce papieża Franciszka do Polski w 2016 roku
Życzeniem episkopatu jest, aby papież Franciszek, który przyjedzie do Polski w 2016 r., odwiedził Warszawę, Kraków, Częstochowę, Poznań i Gniezno, ale ostateczna decyzja będzie należała do Ojca Świętego - powiedział w środę wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowych obrad Episkopatu Polski abp Gądecki podkreślił, że pielgrzymka Ojca Świętego do Polski związana będzie z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Wydarzenia te będą nie tylko wielkim wspólnym świętem, ale też okazją do pogłębienia duchowości chrześcijańskiej ludzi wierzących w naszym kraju - mówił hierarcha. 
Jak poinformował wiceprzewodniczący Episkopatu, plan duszpasterski, który Kościół zacznie realizować w Adwencie, zakłada duchowe przygotowanie do tych obchodów. "Celem duszpasterzy w najbliższych latach będzie pogłębianie u wiernych duchowości chrześcijańskiej i ukazywanie wiary w powiązaniu z tożsamością narodową i co za tym idzie - budzenie patriotyzmu" - powiedział abp Gądecki. 
Dodał, że równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski - jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu, a także wiedzy społeczeństwa o tym wydarzeniu sprzed 1050 lat. Przygotowania będą odbywać się również na płaszczyźnie edukacyjno-katechetycznej. Będą one polegały nie tylko na przypomnieniu faktów historycznych, ale również na uświadomieniu uczniom konsekwencji wypływających z chrztu Polski. 
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że jednym z tematów obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski były przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II w pierwszą niedzielę po Wielkanocy 2014 roku, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. "Czekaliśmy nie za długo na kanonizację Jana Pawła II. Nie upłynęło wiele lat, a pragnienia ludu Bożego w dniu pogrzebu Ojca Świętego +natychmiast święty+, doczekaliśmy się" - powiedział.  
Jak mówił kard. Dziwisz, "Jan Paweł II z Bożym Miłosierdziem był związany przez całe życie, a jako papież w sposób szczególny, beatyfikując i kanonizując siostrę Faustynę". "Ogłosił też pierwszą niedzielę po Wielkanocy - Niedzielą Miłosierdzia. Jak pamiętamy, ostatnia podróż Jana Pawła II do Polski była związana z Bożym Miłosierdziem i zawierzeniem całego świata i Polski Bożemu Miłosierdziu" - dodał. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.