Główne uroczystości ŚDM w 2016 r. na Błoniach

(fot. maciek zygmunt / Foter / CC BY-NC-ND)

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w ostatnim tygodniu lipca 2016 r. Głównym miejscem spotkań młodych ludzi z papieżem Franciszkiem będą krakowskie Błonia - poinformował w środę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 
Kard. Dziwisz dodał, że spotkania młodych będą odbywały się także w parku Jordana, na dwóch stadionach oraz w kampusie uniwersyteckim. Droga krzyżowa z Franciszkiem mogłaby odbyć się wzdłuż Wisły, papież miałby płynąć na statku, a młodzież iść bulwarami.
 
"Byłoby to wielkie przeżycie i także jakieś widowisko artystyczne" - powiedział kard. Dziwisz. "Na pewno wykorzystamy Łagiewniki i Centrum Jana Pawła II" - dodał.
Jak mówił kard. Dziwisz, na początku ŚDM młodzież z całego świata będzie gościła we wszystkich diecezjach. "Dopiero, kiedy papież będzie przyjeżdżał do Krakowa, zgromadzą się w Krakowie" - powiedział.
 
Metropolita krakowski poinformował, że zainteresowanie uczestnictwem w ŚDM jest już bardzo duże, miejsca noclegowe w Krakowie zarezerwowało już m.in. 175 grup z USA. Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała dziennikarzom, że wybrano Błonia m.in. ze względów bezpieczeństwa. "Jest to teren doskonale skomunikowany, więc nie będzie kłopotów z dotarciem pielgrzymów na miejsce, a po nabożeństwie - z ich rozejściem się" - mówiła.
 
Dodała, że to miasto zaproponowało wykorzystanie stadionów Wisły i Cracovii, bo w pierwszych informacjach zwracano uwagę, że na ŚDM do Krakowa może przyjechać tyle osób, że nie zmieszczą się na Błoniach. "Wtedy po raz pierwszy padł pomysł otwarcia obu miejskich stadionów sąsiadujących z Błoniami, gdzie nabożeństwo można by oglądać na telebimach" - podkreśliła Chylaszek.
 
Episkopat chce, by papież Franciszek odwiedził w Polsce pięć miast: Kraków, Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno. Decyzję w tej sprawie podejmie Stolica Apostolska. 
 
W lipcu podczas Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku odbywały się w Rio de Janeiro (Brazylia) papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków.
 
Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od dwóch lat. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II.
 
Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później, na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.
 
Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Cogito 15:41:26 | 2013-10-09
Trzeba więc co prędzej chwytać za łopaty i powiększyć Błonia ( dwukrotnie). Szkoda, ze biskupi już zapomnieli jak wyglądał Madryt (gdzie główne uroczystości - czuwanie i Msza - i tak odbywały się poza centrum). Katastrofa...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook