10 tys. "Amazonek" dziękowało za życie

Tylko cierpienie przeżywane z Chrystusem ma sens - przypominano dziś na Jasnej Górze. Do sanktuarium, z udziałem ok. 10 tys. kobiet dotkniętych rakiem piersi, przybyła pielgrzymka "Amazonek".

 

Uczestniczyły w niej także przedstawicielki Włoch, Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Czech a nawet Izraela. Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Myśmy uwierzyli Miłości".


W okolicznościowym telegramie papież Franciszek wyraził swoją bliskość z tymi, którzy niosą krzyż boleści i podkreślił, że "przez cierpliwe znoszenie dolegliwości i zmartwień chorzy mają swój udział w zbawczej ofierze Chrystusa".


W kazaniu abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy przypomniał, że ta pielgrzymka zawsze przeżywana jest w duchu wdzięczności, bo tylko człowiek, który potrafi dziękować "potrafi też prawdziwie wierzyć". Kaznodzieja zachęcał, by chore nadal prosiły Boga o potrzebne łaski i dokładały wszelkiej staranności w walce z rakiem. - Staranność wasza o to, żeby wszystko czynić, aby rozpoznać chorobę w jej początkach, jest Bogu miła. Starajcie się ze wszystkich sił o zdrowie, pilnujcie go, Bóg chce, żebyśmy byli staranni. Chwała wam za staranność - mówił abp Nowak. Metropolita senior archidiecezji częstochowskiej zachęcał także, by Amazonki ewangelizowały w swoich rodzinach i środowiskach. - Wasze słowo dużo znaczy, dużo może, korzystajcie z tego, również z tego doświadczenia, jakie was spotkało, bo takich ludzi bierze się na serio - podkreślał abp Nowak.

 

W Polsce do klubów "Amazonek" należy ok. 25 tysięcy członkiń. To największa organizacja kobieca w Europie. Działa w myśl zasady: "Pomagając innym, pomagasz sobie". - Polskie wspólnoty są wzorem dla innych krajów, powiedziała Krystyna Wechman, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonek".


- My nie czekamy na telefony zaufania aż ktoś do nas zadzwoni. Wychodzimy do szpitala, ochotniczki idą i od razu dają wsparcie. Pozwalają wejść w swoje buty, żeby pokazać jak przeszły tę chorobę, by kobieta poczuła się pewniejsza, silniejsza i by uwierzyła - podkreśliła prezes. Dodała, że obecnie w Polsce jest 1,2 tys. przeszkolonych wolontariuszek, które odwiedzają wszystkie szpitale onkologiczne w kraju. Krystyna Wechman powiedziała, że wolontariuszki z Polski przygotowują się teraz do wyjazdu do Kijowa, by tam pomagać kobietom i dzielić się własnym doświadczeniem. - Tak jak nam pomagały przed laty wolontariuszki z Europy Zachodniej, tak teraz my mamy obowiązek pomagać innym - stwierdziła prezes "Amazonek".


"Amazonki" przypominają, że tylko wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na wyzdrowienie i dalsze życie.


Każdego roku w Polsce notuje się 16 tys. nowych zachorowań na raka piersi. W naszym kraju działa 220 klubów "Amazonek", które wspierają chore kobiety.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wisienka 14:28:23 | 2013-10-06
Byłam podziękować Królowej Polski za wsparcie ale i za cierpienie.Obecność tak wielu współchorych jest dla mnie wsparciem, bo co innego wiedzieć, a co innego widzieć. Dziękuję.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Komeg 18:17:23 | 2013-10-05
Liczba pielgrzymujących kobiet zrobiła na mnie wielkie, pozytywne wrażenie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook