Św. Jan Paweł II będzie patronem ŚDM

(fot. DrabikPany / flickr.com / CC BY)

Już święty Jan Paweł II będzie patronem Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie - powiedział ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski, podczas spotkania z dziennikarzami po ogłoszeniu daty kanonizacji papieża-Polaka. Kanonizacja będzie miała miejsce 27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - ustanowiona przez Jana Pawła II. Jednocześnie kanonizowany będzie papież Jan XXIII.

 

Ks. Kloch podkreślił, że data ogłoszona dziś podczas konsystorza przez papieża Franciszka, jest znamienna - Niedziela Miłosierdzia Bożego, która przypada 27 kwietnia 2014 roku, została ustanowiona przez Jana Pawła II. On także wyniósł na ołtarze św. s. Faustynę, Apostołkę Bożego Miłosierdzia.

 

O datę wiosenną prosili polscy biskupi - zwracając uwagę, że w grudniu polscy pielgrzymi mieliby bardzo trudne warunki w drodze autokarami do Rzymu. Papież przyjął te argumenty. Od kanonizacji Jan Paweł II będzie oficjalnie czczony na całym świecie - choć wiadomo, że był już od dawna przedmiotem kultu nie tylko w Polsce. Cud za jego wstawiennictwem był "kropką nad i" - jak powiedział ks. Kloch.

 

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, ze to Jan Paweł II zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży - pierwsze odbyły się w Częstochowie - i jako święty będzie patronował ŚDM w Krakowie.

 

Podkreślił też, że kanonizacja dwóch papieży podczas jednej uroczystości to rzecz niespotykana i wyjątkowa, zwłaszcza, że Jan XXIII rozpoczął odnowę Kościoła - Sobór Watykański II, a Jan Paweł II wprowadzał jego idee w życie. Pytany przez dziennikarzy, czy to nie rozczarowanie, że Jan Paweł II nie będzie kanonizowany sam, ks. Kloch odparł, że to jest radość, że nie jeden a dwóch papieży będzie kanonizowanych, zwłaszcza, ze jedne był kontynuatorem drugiego. - To piękny symbol - dodał.

 

Powiedział też, że nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II obecni byli dwaj papieże - Franciszek i senior Benedykt XVI.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Paula 14:44:12 | 2013-09-30
czy prawidłowym jest nazywanie ks. Ratzingera papieżem seniorem?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook