Szkolenie na temat zapobiegania pedofilii

(fot. elearning-childprotection.com)

Obrona i prewencja przed nadużyciami seksualnymi dzieci i młodzieży jest i musi być integralną częścią zaangażowania Kościoła - podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. Mszą św. pod jego przewodnictwem rozpoczęło się w sobotę w Krakowie szkolenie dla przedstawicieli różnych instytucji i środowisk kościelnych na temat zapobiegania pedofilii. Czterdziestoosobowa grupa duchownych i świeckich będzie uczestniczyć przez rok w kursie opracowanym przez ekspertów Centrum Ochrony Dzieci Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

 

Bp Polak, który spotkał się z uczestnikami szkolenia mówił podczas Mszy św., iż o zaangażowanie Kościoła na rzecz prewencji "woła nie tylko ta bolesna i nadal krwawiąca rana, jaką są nadużycia seksualne duchownych, ale cała wspólnota wiary, która pragnie zapewnić wszystkim dzieciom i młodzieży prawdziwie bezpieczne i jak najbardziej przejrzyste środowisko wzrostu". - Taka jest podstawowa intencja zmagań Kościoła i takie też zadanie staje przed wami - mówił do uczestników kursu.

 

W dwóch grupach językowych: angielskiej i włoskiej kształcić się będzie w sumie 40 osób z całej Polski, delegowanych przez biskupów diecezjalnych i przełożonych zakonnych a także świeccy różnych profesji, m.in. psychologowie, wychowawcy, prawnicy. Wśród księży jest też grupa pracowników sądów kościelnych z różnych diecezji.

 

Jak zaznaczył sekretarz generalny Episkopatu Polski - "po mianowaniu koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży, właśnie ta pierwsza edukacyjna inicjatywa, do której jako Kościół w Polsce chcemy się przyłączyć, jest znakiem troski biskupów o zdrowe i bezpieczne środowisko kościelne". - To właśnie prewencja ma się przyczynić do promocji ochrony dzieci i młodzieży przed różnymi formami przemocy i wykorzystania, jakie mogą się pojawić w środowisku kościelnym, ale też i poza nim - mówił.

 

Zdaniem bp. Polaka, rozpoczęty dziś kurs wpisuje się w działanie Kościoła i jego troskę o człowieka, zwłaszcza o dzieci i młodzież. - Otwiera z nadzieją drzwi do tworzenia bezpiecznych środowisk. Powoduje, że z większym zaufaniem możemy spoglądać na naszą wspólnotę, która coraz bardziej świadoma pojawiających się nadużyć i wykroczeń nie tylko nie toleruje zła stosując zasadę "zero tolerancji", ale buduje, a wręcz obudowuje swoje życie strukturami dobra - dodał.

 

Uczestnicy pierwszego w Polsce tego typu szkolenia wysłuchali wprowadzenia do problematyki nadużyć względem nieletnich wygłoszonego przez o. Adama Żaka SJ, koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży. Mieli też możliwość zadawania pytań zarówno koordynatorowi jak i sekretarzowi generalnemu Episkopatu.

 

Wysłuchali też wystąpienia psycholog Anne Hoyler, która w Centrum Ochrony Dzieci będzie nadzorowała szkolenie polskich grup. Zaprezentowała ona uczestnikom tematykę kursu oraz platformę e-learningową i metody edukacji. Szkolenie będzie się składało z 6 modułów, w ramach których zaplanowano 27 jednostek lekcyjnych. Po każdym module przewidziany jest egzamin z danej jednostki a na zakończenie egzamin końcowy. Absolwenci szkolenia uzyskają certyfikat Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Akademii "Ignatianum".

 

Kurs ma charakter interdyscyplinarny, jego uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami z zakresu teologii, prawa kanonicznego, psychologii, zarządzania sytuacjami kryzysowym, zdobędą nie tylko wiedzę w tym zakresie, ale również umiejętności praktyczne.

 

Obecnie - w formie pilotażu - realizowany jest w 8 krajach świata: Niemczech, Włoszech, Kenii, Ghanie, Argentynie, Ekwadorze, Indiach, Indonezji. Teraz dołączyła również Polska.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook