Początek ważnych zmian w Kurii Rzymskiej

(fot. georgeogoodman/flickr.com/CC)

Papież Franciszek zaczął realizować wielkie zmiany w Kurii Rzymskiej. W sobotę Watykan poinformował o decyzjach personalnych papieża, z których najważniejszą jest zmiana prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa. Został nim arcybiskup Beniamino Stella.

 

72-letni arcybiskup Beniamino Stella był dotąd rektorem Akademii Kościelnej kształcącej watykańskich dyplomatów. Zastąpi na stanowisku prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynała Mauro Piacenzę, który opuszcza je po zaledwie trzech latach. Ten włoski hierarcha, powołany przez Benedykta XVI, uważany był za jednego z najbardziej zaufanych jego współpracowników.

 

Kongregacja ds. Duchowieństwa to jedna z najważniejszych instytucji Kurii. W jej gestii leżą wszystkie kwestie dotyczące księży na całym świecie.

 

69-letni kardynał Piacenza został w sobotę mianowany przez papieża Penitencjarzem Większym; będzie kierował Penitencjarią Apostolską, zwaną też Trybunałem Pokuty. To najwyższy sąd kościelny rozpatrujący sprawy sumienia, zajmuje się m.in. odpustami, udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask.

 

Watykan ogłosił ponadto, że papież zdecydował, iż na stanowiskach pozostaną mianowani przez Benedykta XVI prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Gerhard Ludwig Mueller oraz prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kardynał Fernando Filoni.

 

Na długiej liście sobotnich nominacji jest arcybiskup Lorenzo Baldisseri - nowy sekretarz generalny synodu biskupów. Zastąpi on arcybiskupa Nikolę Eterovicia z Chorwacji, który został z kolei nuncjuszem apostolskim w Niemczech.

 

Nuncjuszem w Sierra Leone papież Franciszek mianował arcybiskupa Mirosława Adamczyka, który pełni tę funkcję także w Liberii i Gambii.

 

Wybór nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz inne ogłoszone nominacje to kontynuacja zmian, zapoczątkowanych przez Franciszka pod koniec sierpnia, gdy mianował nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Pietro Parolina. 15 października zastąpi on kardynała Tarcisio Bertone.

 

Watykanista dziennika "La Stampa" Marco Tosatti twierdzi, że obecnie zaczyna się "trzęsienie ziemi" w Kurii Rzymskiej.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~sacdjo 13:39:53 | 2013-09-22
Widocznie są ważne ku temu powody.


Oczywiście. Powodem jest rozwalanie Kościoła przez rotarianina Bergoglio.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~andy 10:17:27 | 2013-09-22
Widocznie są ważne ku temu powody.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marianna 21:18:08 | 2013-09-21
Jak widać, Ojcu Świętemu nie zależy na rozwiązaniu problemów Kurii, skoro odwołuje porządnego, konserwatywnego kardynała (który zaprowadził trochę porządku w kongregacji ds. duchowieństwa, rostrojonej przez swojego niewydarzonego poprzednika, kard. Hummesa) i przenosi go na wcześniejszą emeryturę (którą de facto jest urząd Penitencjarza Większego).

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook