"Nie wstydźcie się wartości chrześcijańskich"

- Nie wstydźcie się być sobą, nie wstydźcie się budować swojego człowieczeństwa na wartościach chrześcijańskich - apelował abp Józef Kowalczyk, podczas uroczystości wprowadzenia relikwii św. Wojciecha do bazyliki mniejszej pod wezwaniem tego świętego w Wąwolnicy 8 września wieczorem.


Wieczorna liturgia z udziałem abp. Stanisława Budzika - metropolity lubelskiego, bp. Józefa Wróbla - biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej, kapłanów, osób konsekrowanych oraz rzeszy wiernych rozpoczęła się od przekazania relikwii św. Wojciecha proboszczowi ks. kan. Jerzemu Ważnemu oraz przedstawicielom parafii.

 

- Od tysiąca lat czcimy tu św. Wojciecha; chcemy za jego wstawiennictwem wpraszać łaski, aby osiągnąć najważniejszy cel życia: zbawienie - mówił proboszcz. Następnie relikwiarz z umieszczoną w nim cząstką kości Świętego został zaniesiony w uroczystej procesji do kościoła.

 

- Zgodnie z kroniką klasztoru na Świętym Krzyżu, wiara chrześcijańska dotarła do tutejszych miejscowości w roku 1027, czyli już 30 lat po męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Pierwsza świątynia w Wąwolnicy na pewno nosiła wezwanie wielkiego, świętego, męczennika i patrona Polski, o czym świadczą najstarsze dokumenty. Możemy więc powiedzieć, że tutejsza parafia i kościół czekały na przybycie św. Wojciecha w jego relikwiach tysiąc lat - mówił abp Stanisław Budzik.

 

Witając abp Józefa Kowalczyka, metropolita lubelski wyraził wielką radość, że tak cenny dar osobiście przywozi Prymas Polski, który z urzędu jest strażnikiem relikwii św. Wojciecha. - Dziękujemy za nawiedzenie tego miejsca, gdzie Maryja (obecna w cudownej figurze Matki Bożej Kębelskiej - red.) od wieków wyjednuje łaski i gdzie od wieków kwitnie kult św. Wojciecha - podkreślał abp Budzik. Ordynariusz odczytał również dekret potwierdzający autentyczność relikwii - cząstki pobranej z kości św. Wojciecha przechowywanych w relikwiarzu gnieźnieńskim.

 

Prymas Polski dziękował wspólnocie parafialnej za szerzenie kultu św. Wojciecha. - Świętowojciechowe wezwanie tutejszego kościoła wiąże się z prastarą metryką waszej parafii. Kult, jakim św. Wojciech był i jest tu otaczany, jest dla mnie jako czciciela i kustosza jego relikwii wielką radością; tym większą, że jak zapewnia tutejszy proboszcz, kult ten wydaje się zyskiwać nowe znaczenie. Z tym większym przekonaniem i radością serca pragnę osobiście przekazać waszej parafii relikwie św. Wojciecha, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, naszego wielkiego orędownika w niebie. Wierzę, że przyczynią się one do umocnienia pobożności ludu Bożego i będą stanowić cel licznych pielgrzymek, przez co kult św. Wojciecha ożywiony jego relikwiami promieniować będzie na całą archidiecezję lubelską - mówił abp Kowalczyk.

 

W homilii abp Józef Kowalczyk wzywał do dawania świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii na wzór św. Wojciecha. - W Roku Wiary dziękujemy Bogu za świadectwo życia, wiary i miłości św. Wojciecha, ale też zadajemy sobie pytanie o naszą wiarę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego i Zbawiciela świata; o to, czy w naszym codziennym postępowaniu zauważalne są motywy wiary - mówił ks. Prymas.

 

Nazywając św. Wojciecha "patronem wiary i świadkiem wiary, którą potwierdził męczeńską śmiercią", dziękował za jego autentyzm, bycie człowiekiem i chrześcijaninem, biskupem i męczennikiem; za to, że jego życie i praca zrodziły przed tysiącem lat struktury administracyjne Kościoła w Polsce. - Dzięki niemu wyrastały kolejne pokolenia naszych rodaków, które stały się autentycznymi świadkami wiary i które nie wstydziły się być wierne wartościom chrześcijańskim - podkreślał. Tym, którzy na co dzień św. Wojciecha otaczają szczególną czcią, Prymas powierzył zadanie "bycia świadkami Chrystusa, Jego miłości i mocy wobec innych".

 

Przypominając słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w 1979 r. i 1997 r., abp Kowalczyk nazwał św. Wojciecha nieprzemijającym świadkiem i ziarnem, które wpadłszy w ziemię musi obumrzeć, aby wydać owoce. Podkreślał, że świadectwo jego męczeńskiej krwi przypieczętowało chrzest, jaki przed tysiącem lat przyjęli nasi ojcowie, a umęczone ciało apostoła legło u fundamentu chrześcijaństwa Polski.

 

- Relikwie św. Wojciecha stały się fundamentem Kościoła w Polsce i niejednej wspólnoty parafialnej, a dziś wzmocnią fundament waszej parafii. Ich przekazanie ma ożywić pamięć i cześć oddawaną patronowi, ma przypomnieć wszystkie jego poczynania, aby ziarno Ewangelii padło na naszą ziemię; by jego postać i odwaga stały się dla nas usposobieniem do tego, by nie wstydzić się publicznie przyznawać do wiary chrześcijańskiej i do tego, że wartości chrześcijańskie są fundamentem człowieczeństwa - mówił ks. Prymas. - Św. Wojciech, obecny w relikwiach, przemawia do nas, napomina i zaprasza: nie wstydźcie się być sobą, nie wstydźcie się budować swojego człowieczeństwa na wartościach chrześcijańskich, bo tylko one stanowią trwały fundament bycia człowiekiem i ludzkości żyjącej w pokoju, solidarnie budującej dobro wspólne - podkreślał.

 

Parafrazując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed laty w Krakowie wołał: Nie bójcie się św. Stanisława, abp Józef Kowalczyk apelował: Nie bójcie się św. Wojciecha. - Polska wyrosła na fundamencie wiary i świadectwa św. Wojciecha. To trwałe fundamenty, które sprawiły, że przez tysiąc lat Kościół i Polska, mimo wielorakich burz i planów złych ludzi, przetrwały. Św. Wojciech żyje wśród nas jako orędownik i patron narodu polskiego. Niech jego wstawiennictwo wyprasza nam łaskę od Ducha Świętego, abyśmy otrzymawszy Jego moc, pełni siły i męstwa byli wiernymi świadkami Chrystusa na każdym kroku naszego życia - apelował.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook