Nowy rektor uniwersytetu we Lwowie

Podczas poświęcenia kamienia wegielnego akademickiej cerkwi i nowej cześci gmachu wielki kanclerz Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu (UKU) arcybiskup Swiatosław Szewczuk ogłosił nominacje ks. dra Bogdana Pracha na stanowisko rektora UKU.

 

Ks. Bogdan Prach, kapłan Diecezji Przemyskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, zakończył seminarium duchowne w Lublinie i należał do grupy pierwszych (w 1985r.) wyświęconych grecko-katolickich absolwentów seminarium, w którym wspólnie z alumnami lubelskiej diecezji mieszkali i uczyli się (na kursie teologii KUL) seminarzyści z grecko-katolickich parafii. Po święceniach pracował w parafiach na ziemi przemyskiej, zdobył licencjat historii Kościoła w KUL i obronił doktorat z historii w UMCS. Od szesnastu lat pracuje na Ukrainie, najpierw jak rektor lwowskiego seminarium (gdzie uczyło się jednocześnie do 300 alumnów dla kilku diecezji),  później prorektor  Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Zbudował nowy gmach seminarium i UKU.


Nowa część gmachu Uniwersytetu, powstałej na bazie niedokończonej budowli, w której za czasów ZSRR miał funkcjonować instytut kształcący kadry działaczy komunistystych, pomieści Humanistyczny wydział, Szkołę biznesu, Instytut liderów organizacji pozarządowych i Szkołę bioetyki.


Podczas uroczystosci arcybiskup Swiatosław przedstawił społeczności uniwersyteckiej nowego rektora Lwowskiego Seminarium - ks. Igora Bojko. Nowy rektor ma 37 lat,  zakończył studia filozoficzne na Uniwerstytecia Urbanianum  i obronił doktorat z teologii na  Lateranum w Rzymie. Jest kierownikiem szkoły bioetyki. Ponad 200 semianarzystów lwowskiej Grecko-katolickiej Metropolii kształci się w UKU.

 

Ukraiński Katolicki Uniwersytet jest  spadkobiercą  Grecko-katolickiej Lwowskiej Teologicznej Akademii, założonej w 1928 roku przez metropolitę Andrieja Szeptyckiego. Arcybiskup-wyganiec Josyp Slipyj założył w 1963 roku w Rzymie Ukraiński Katolicki Uniwersytet św. Papieża Klemensa. Uniwersytet został przeniesiony do nieżależnej Ukrainy, na początku działał jak  Lwowska Teologiczna Akademia, następnie przekształcony w Ukraiński Katolicki Uniwersytet. Jego długoletnim rektorem był obecny greko-katolicki biskup Paryża Borys Gudziak (aktualnie pełni funkcje prezydenta UKU).


Warto zaznaczyć, że z kaplicy i pomieszczeń Uniwersytetu korzysta Rzymsko-katolicka Parafia bł. Jan Pawła, w której posługę pełnią księża archidiecezji lubelskiej - ks. Grzegorz Draus i ks. Tomasz Milo.

 

-----------------------------------

Ks. Bogdan Prach, ur. 23.08.1960 w miejscowości Lesko (woj. podkarpackie). Zakończył teologię na KUL (1986), formację seminaryjną odbył w seminarium lubelskim, święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu 7.07.1985 roku z rąk arcybiskupa Myrosława Marusyna, ówczesnego prefekta  Kongregacji Kościołów Wschodnich. Był proboszczem w Gorlicach i okolicznych parafiach, służył ukraińskiej diasporze w USA, w latach 1990-1997 był dziekanem w Jarosławiu. Kontynuował studia w KUL, zakończone w 1990 licencjatem z historii Kościoła. W 1994 roku obronił doktorską prace na UMCS (temat: "Apostolska Admninistracja Łemkowszczyzny, 1934-1947"). Od 1997 pracuje we lwowskiem grecko-katolickim Seminarium, w latach 1998-2007 jako jego rektor. Zbudował nowy gmach Seminarium i Filozoficzno-teologicznego Fakultetu. Od 2009 prorektor Ukraińskiego katolickiego Uniwersytetu. 26.08.2013 mianowany rekorem przez arcybiskupa Swiatosława Szewczuka, nominacja ogłoszona  we Lwowie 3.08.2013

 

Ks. Igor Bojko, ur. 6.08.1976 we Lwowie. Kapłan grecko-katolickiej Metropolii Lwowskiej. W 1994r. zakończył  Ukraińskie Gimnazjum w Rzymie, następnie studiował w Papieskim Wschodnim Instytucie, Uniwersytecie Urbanianum i Uniwersytecie Laterańskim. Studia uwieńczył doktoratem z teologii moralnej. Z 2006 wykładowca teologii moralnej na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie, kierownik szkoły bioetyki. Od 2011 wykładowca bioetyki we Lwowskim Uniwerytecie Medycznym. Członek Papieskiej Akademii “Pro vita". 7.08.2013 mianowany rektorem Lwowskiego Duchownego Seminarium Ducha Świętego, w którym studiuje ponad 200 alumnów. 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Żółkiewska 20:52:44 | 2013-09-09
Gratulacje z racji otrzymania nominacji. Błogoslawienstwa Bozego, sukcesow i wszystkiego najlepszego zycza Żółkiewscy z Lublina

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook