Dziennikarz: papież pisze osobistą encyklikę

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież Franciszek wykorzystuje sierpniowy czas wakacji, by pisać swą encyklikę "Beati pauperes" ("Błogosławieni ubodzy") - informuje włoski dziennikarz telewizyjny Ignazio Ingrao. Formalnie będzie to drugi "list okólny" obecnego Biskupa Rzymu, pierwszym była bowiem encyklika "Lumen fidei", ogłoszona 5 lipca br., jednak została ona napisana "na cztery ręce" z Benedyktem XVI, jako że Franciszek przejął i uzupełnił tekst przygotowany przez swego poprzednika.

 

Tymczasem "Beati pauperes" będzie pierwszą osobistą encykliką Franciszka, wskazującą program jego pontyfikatu i główne kierunki jego myśli teologicznej i działań duszpasterskich - pisze Ingrao. Problem ubóstwa będzie w niej omówiony na podstawie Ewangelii z akcentem położonym szczególnie na świadectwo dawane przez Kościół i relacje chrześcijan ze światem. Choć papież poruszy kwestie gospodarcze i społeczne, nie będą one jednak pierwszorzędną tematyką tekstu - zapowiada dziennikarz.

Jego zdaniem papież sam pisze najważniejsze fragmenty encykliki. Data jej publikacji nie jest jeszcze znana ani nawet do przewidzenia. Według Ingrao Franciszek ma bowiem najpierw ogłosić kończoną właśnie adhortację apostolską, podsumowującą zgromadzenie Synodu Biskupów z 2012 r., poświęcone "nowej ewangelizacji dla przekazu wiary chrześcijańskiej". Może ona ukazać się 24 listopada br. na zakończenie obchodów Roku Wiary, rozpoczętych w czasie trwania wspomnianych obrad synodalnych - spekuluje włoski dziennikarz.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Franek (od Orędzi) 10:22:45 | 2013-08-30
Oby nasz drogi Papież nie poszedł drogą innego wielkiego obrońcy ubogich:
"Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: ”Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?" J 12,4-5

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Demo 17:11:46 | 2013-08-29
"Osobistą"? Raczej "własną", "całkowicie przez siebie napisaną". "Personal" można różnie tłumaczyć. "Osobista encyklika" oznaczałaby encyklikę zawierającą dużo prywatnych, intymnych refleksji, a nie o to przeciez chodzi w artykule.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook