Słowacy i Korańczycy w drodze na Jasną Górę

Słowacy i Korańczycy w drodze na Jasną Górę
(fot. olo81 / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / mh

Od porannej modlitwy 34 pątników ze słowackiej archidiecezji trnawskiej rozpoczęło 22 sierpnia w Kętach na Podbeskidziu kolejny etap swej pielgrzymki na Jasną Górę. Są w drodze od ponad tygodnia. 25 sierpnia w przeddzień uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej zakończą swój pątniczy szlak, liczący ponad 400 km, i dotrą do częstochowskiego klasztoru.

Pracujący w Trnawie o. Miroslav Hruška, paulin, przyznaje w tym roku wśród pątników dominują ludzie w średnim wieku. Zauważa, że każdy niesie ze sobą osobiste, prywatne intencje modlitewne, jednak głównym tematem pielgrzymki jest zdanie z Ewangelii św. Marka "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie".

"Nie chodzi tylko o dzieci, jakie wychowujemy w domach, ale to my jesteśmy dziećmi, które idą do Ojca Niebieskiego. Temat jak najbardziej właściwy na pielgrzymkę" - wyjaśnia i zaznacza, że pielgrzymka z Trnawy na Jasną Górę odbywa się już po raz ósmy.

Według zakonnika najważniejsze, by w czasie pielgrzymki ludzi mogli otworzyć się na Boga, by móc doświadczać Jego znaków.

DEON.PL POLECA

Słowaccy pielgrzymi pokonują dziennie około 40 km. Ponad 400-kilometrową trasę Słowacy zakończą 25 sierpnia uroczystą Mszą św. na Jasnej Górze.

Młodzi chrześcijanie z Korei Płd. wezmą udział w pielgrzymce z Sieradza na Jasną Górę

W tegorocznej sieradzkiej pielgrzymce na Jasną Górę, która już po raz 403. wyruszyła na pątniczy szlak, wezmą udział młodzi chrześcijanie z Korei Południowej. Sześć osób z tego kraju przybyło do Sieradza wraz ze swoim opiekunem - ks. Jarosławem Kamieńskim ze zgromadzenia księży pallotynów. W przeddzień wymarszu pielgrzymki, w sieradzkiej Kolegiacie wzięli oni udział w Apelu Maryjnym, podczas którego wykonali jedną z pieśni maryjnych w swoim rodzimym języku.

Ks. Jarosław stwierdził, że Koreańczycy odwiedzając diecezją włocławską ucieszyli się, że mogli być w miejscu narodzenia s. Faustyny i św. Maksymiliana Kolbe. Michał, student filozofii stwierdził, że "jesteśmy wdzięczni, bo najbardziej znani święci w Korei: s. Faustyna i św. Maksymilian są z tej diecezji. Dla nas to są przeżycia rzeczywistego spotkania z kulturą i warunkami życia, w których rodzili się święci".

Rozważanie apelowe w przeddzień wyjścia pielgrzymki poprowadził ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Zachęcając do ewangelicznego zadania bycia solą ziemi, zwrócił uwagę na charakterystyczną dla Maryi postawę wierności i ufności. W ten sposób zachęcił uczestników spotkania do refleksji i pytania o to, jaka jest ich wiara. Zachęcał też do wejścia do "szkoły Maryi" i na Jej wzór przyjęcia postawy wiary. "Maryja stała się najpiękniejsza uczennicą Pana, to znaczy: w pokorze słuchała Jego słowa i naśladowała w miłości. Takiej wiary, która oznacza przyjęcie postawę ucznia, uczy nas Maryja" - mówił ks. Niemira.

Oprawę muzyczną zapewnił pielgrzymkowy zespół muzyczny. Słowa wdzięczności pod adresem wszystkich zgromadzonych wypowiedział proboszcz, ks. prał. Marian Bronikowski, wikariusz biskupi na rejon sieradzki. Spotkanie zakończyło się uroczystym zasłonięciem obrazu Matki Bożej przy dźwięku fanfar - "intriady sieradzkiej".

W apelu udział wzięli pątnicy i ich rodziny, a wśród nich kapłani, na czele z koordynatorem wszystkich pielgrzymek naszej diecezji ks. Markiem Molewskim oraz klerycy włocławskiego seminarium duchownego. Nie zabrakło również tych, którzy duchowo będą pielgrzymować do jasnogórskiego sanktuarium.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowacy i Korańczycy w drodze na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.