Ruszyła krakowska pielgrzymka na Jasną Górę

Blisko 8,5 tys. osób wyruszyło we wtorek z Krakowa w XXXIII Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. "Proście o dar wiary" - mówił pielgrzymom metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 

Wymarsz poprzedziła msza św. odprawiona w Katedrze na Wawelu. Kard. Dziwisz apelował, by w Roku Wiary prosić właśnie o dar wiary. "Wędrując na Jasną Górę, proście o dar wiary dla siebie, dla waszych bliskich. Kościół potrzebuje dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek żywych świadków wiary. Potrzebuje naszego świadectwa, by ewangelizować współczesny świat, w którym tak wielu ludzi żyje z dala od Boga i Ewangelii, próbując urządzić sobie życie na własną rękę" - powiedział w homilii metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. "Pomóżmy innym doświadczyć, że Chrystusa można spotkać w Kościele" - apelował.

 

Kardynał mówił, że pielgrzymka to także czas podziękowania za życie i pontyfikat Jana Pawła II, który ma być wkrótce kanonizowany. "Kanonizacja będzie oficjalną, ostateczną pieczęcią autentyczności jego świętości. Odmierzając kilometr po kilometrze waszą drogę, przyjmijcie również jako dar Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie w 2016 r. (…) To dla nas wszystkich wielkie wyróżnienie, ale także wyzwanie. Zacznijmy od modlitwy, abyśmy się dobrze przygotowali na zbliżające się wielkie święto młodego Kościoła, święto wiary, nadziei i miłości" - mówił metropolita krakowski. Prosił o modlitwę w intencji rodzin przeżywających trudności oraz rządzących krajem i ustanawiających prawo, "aby byli ludźmi sumienia i liczyli się z prawem Bożym".

 

Tegoroczna pielgrzymka krakowska odbywa się pod hasłem "Panie, przymnóż nam wiary". Jest podzielona na osiem wspólnot, idących różnymi trasami. Jej uczestnicy pokonają ok. 150 km, a niektórzy pochodzący spoza Krakowa ponad 200 km.

 

Z Krakowa na Jasną Górę wędruje m.in. młodzież z Czech i Mołdawii oraz grupa ponad 1,1 tys. członków międzynarodowego ruchu "Comunione e Liberazione" (Komunia i Wyzwolenie) - głównie Włosi, ale także Francuzi, Hiszpanie, Szwajcarzy i Polacy.

 

Po raz pierwszy wydzielona została grupa dla życia i rodziny. Jest też grupa pokutna modląca się w intencji uzależnionych od nałogów - alkoholu, narkotyków, hazardu czy internetu. W pielgrzymce idą przedstawiciele Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, czyli duchowni oraz wolontariusze świeccy, którzy uczestniczyli w misjach. Z jedną z wspólnot wędruje biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. Grzegorz Ryś.

 

Jak podkreślił koordynator pielgrzymki ks. Jan Przybocki, wędrówka na Jasną Górę jest wysiłkiem i wyzwaniem. "W tym roku zapowiadane są bardzo wysokie temperatury. Nie boję się deszczu ani upału, ale nieprzewidzianych i gwałtownych zjawisk atmosferycznych" - mówił PAP ks. Przybocki. "Niewielu młodych ludzi mogło być na spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rio de Janeiro. Tegoroczna pielgrzymka to początek przygotowań do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie" - dodał.

 

Pielgrzymi dotrą do celu w niedzielę.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook