"Nie zacierajmy różnic w dialogu ekumenicznym"

Patriarchat Moskiewski nie jest zadowolony z prac Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Prawosławnym. Według metropolity Hilariona prace komisji nie prowadzą do lepszego zrozumienia utrzymujących się między tymi Kościołami różnic.


W wywiadzie dla niemieckiej agencji KNA przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu uznał, że różnice te są zacierane, albo sprawia się wrażenie, iż ich nie ma. Tymczasem, "gdy działamy tak, jakby nie było różnic lub były niewielkie, gdy próbujemy przedstawiać tradycje teologiczne naszych Kościołów jako maksymalnie zbliżone - oszukujemy samych siebie".

 

Metropolita Hilarion uważa, że w dialogu teologicznym należy dokładnie określić różnice między obu wyznaniami. Następnie oba Kościoły powinny wzajemnie sobie pomóc w zrozumieniu logiki rozwoju wielowiekowych tradycji teologicznych. Za mało prawdopodobne uznał on, by Kościół prawosławny lub katolicki zrezygnował z tradycji i rozumienia swej posługi, jakie się wykształciły w ciągu wieków.

 

Dodał jednocześnie, że widzi "pozytywną dynamikę" w relacjach katolicko-prawosławnych od czasu pontyfikatu Benedykta XVI, kiedy stosunki między obu Kościołami znacznie się poprawiły. Jest on zdania, że także "papież Franciszek patrzy na Kościół prawosławny z miłością i szacunkiem" i że "znajdziemy wspólny język w naszych relacjach".

 

Już kilkakrotnie w ciągu tego roku metropolita Hilarion wyraził nadzieję na rozwój współpracy prawosławno-katolickiej za pontyfikatu Franciszka, w tym w dziedzinie obrony wartości chrześcijańskich w społeczeństwie i obrony prześladowanych chrześcijan w świecie.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook