Watykan: polski ceremoniarz arcybiskupem

Ks. Prał. Konrad Krajewski (fot. waticanos / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)

Ojciec Święty mianował sekretarzem Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei" dotychczasowego papieskiego jałmużnika, abp Guido Pozzo, a jego następcą mianował ks. prał. Konrada Krajewskiego, który od 1998 roku pracuje w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych i jest papieskim ceremoniarzem. Jednocześnie papież Franciszek wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Benwentu w północnej Afryce.


Nowy szef Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, ks. prał. Konrad Krajewski urodził się w Łodzi 25 listopada 1963 roku. W 1982 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1988 roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tego samego roku, 11 czerwca przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp Władysława Ziółka. Przez dwa lata pracował duszpastersko. W 1990 roku podjął studia w zakresie liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum", gdzie uzyskał w 1993 roku kościelny licencjat. W 1995 roku uzyskał doktorat z teologii ze specjalizacją w dziedzinie liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum". Po powrocie z Rzymu w 1995 roku był ceremoniarzem abp Władysława Ziółka, wykładowcą liturgiki oraz dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1997 roku podczas wizyty bł. Jana Pawła II w Polsce zajmował się przygotowaniem liturgicznym wszystkich stacji. Od 1997 roku był prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a od 1 października 1998 podjął pracę w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Od 12 maja 1999 roku jest papieskim ceremoniarzem.

 

Był bliskim współpracownikiem bł. Jana Pawła II. Przed kamerami telewizji publicznej, w filmie "Tajemnica Jana Pawła II", podzielił się przejmującymi wspomnieniami o osobie Ojca Świętego.

 

Pełniąc swoje odpowiedzialne zadania ks. prał. Krajewski udzielał się także duszpastersko.

 

Jałmużnik papieski to arcybiskup, który należy do Famiglia Pontificia - czyli najbliższego otoczenia Ojca Świętego i zawsze obecny jest obok prefekta Domu Papieskiego na uroczystościach i audiencjach. Do jego zadań należy udzielanie w imieniu papieża jałmużny potrzebującym. Zajmuje się także udzielaniem błogosławieństw papieskich - na ich formularzu widnieje jego podpis. Wszelkie wpływy z tego tytułu przeznaczane są na papieskie dzieła miłosierdzia oraz pewne instytucje dobroczynne podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a także na kilka szkół na terenie Rzymu i Castel Gandolfo.

 

Natomiast abp Guido Pozzo był już w latach 2009-2012 sekretarzem Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei". Dykasteria ta, ściśle powiązana z Kongregacją Nauki Wiary odpowiada za dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X ("lefebrystami") i relacjami ze wspólnotami tradycjonalistycznymi, sprawującymi liturgię według mszału przedsoborowego w języku łacińskim.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~alicja 17:48:42 | 2013-08-19
Radujmy sie alleluja . Niech Pan błogosławi i strzeże.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~helga 02:23:34 | 2013-08-06
ich habe für uns DEUTSCHE Freunde geschrieben ;) falsche übersetzung 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~helga 02:03:49 | 2013-08-06
für uns ist es eigentlich schade,denn wir werden Msgr.Konrad selten sehen.als Zeremonienmeister unschlagbar,durch seine Wachsamkeit,Hilfsbereitschaft,wunderbare Einfühlung in jeder Situation,auch 'wenn es brennt' .. nicht zu vergessen sein ganz plötzliches Lächeln !!!wir vermissen ihn jetzt schon.

aber wenn es für ihn gut ist,dann ist es auch für uns gut.
alles Glück der Welt und Gottes Segen 
Ihre deutschen Freunde

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~messi 20:00:40 | 2013-08-04
Wspaniała wiadomość

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Antek 16:57:14 | 2013-08-04
Papież Franciszek sprawił nam wielka radość bo ks. Konrad Krajewski jest rzeczywiście wspaniała postacią w otoczeniu Ojca Świętego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PARAFIANKA 16:26:35 | 2013-08-04
Dzisiaj  rano dowiedzialam się nomonacji ks Konrada
i swiat zrobił się jasny radosny
SZczęść Boże ARCYBISKUPIE KONRADZIE

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jerzyk 10:19:15 | 2013-08-04
Przeczytajcie na portalu Radia Maryja o telefonie papieża Franciszka do ks. abp. Konrada Krajewskiego do Polski, w której przebywa w górach. Coś pięknego

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szakal 08:50:42 | 2013-08-04
Gratulujemy!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Andrzej 21:39:21 | 2013-08-03
Rzeczywiście bardzo skromny i pogodny człowiek! Zapamiętałem go z popołudniowych spowiedzi, ot tak po prostu siadał do tej posługi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia tuż przy Watykanie... i z wtorkowych, kameralnych Mszy przy grobie Jana Pawła II.
Pewnie za niedługo będzie kolejnym polskim kardynałem! 
Gratulacje księże Konradzie i dużo błogosławieństwa w służbie Kościołowi!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jerzyk 17:51:35 | 2013-08-03
Można sobie przypomnieć i zobaczyć wywiad jaki udzielił ks. już abp Konrad Krajewski dla TV Trwam w 2011 r na kilka dni przed beatyfikacją Jana Pawła II. Film do obejrzenia na portalu Radia Maryja

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook