Grecja: Kościół podzieli się swoimi zyskami

(fot. Red Rose Exile / flickr.com / CC BY)

Kościół prawosławny Grecji postanowił oddać państwu 50 proc. zysków z posiadanych nieruchomości. Stołeczna diecezja w Atenach i władze greckie utworzyły w tym celu mieszane przedsiębiorstwo AEAP, którego zadaniem będzie m.in. oszacowanie liczby i wartości budynków i terenów, będących własnością kościelną.


Ten gest solidarności Kościoła prawosławnego następuje w "w szczególnie przełomowej chwili dla greckiego społeczeństwa", próbującego wyjść z głębokiego kryzysu gospodarczego - głosi komunikat urzędu premiera. Przypomina on, że zwierzchnik Kościoła, abp Hieronim już w październiku 2009 r. przedstawił propozycję pomocy, jednak pozostała ona bez odpowiedzi ze strony ówczesnego rządu.

 

Kościół prawosławny jest drugim - po państwie - właścicielem nieruchomości w Grecji. Obejmują one klasztory, lasy, plaże itp., a ich liczba nie jest dotychczas dokładnie określona.

 

Oszacowane przez AEAP nieruchomości będą nadal własnością Kościoła, zostaną jednak oddane w krótko- lub długoterminowy leasing. Wszystkie zyski będą rozdzielone między Kościół prawosławny i państwo greckie. Dziennik "Ta Nea" poinformował, że są już chętni inwestorzy - z Rosji, Kataru i USA - do zarządzania niektórymi nieruchomościami kościelnymi, np. w okolicach Aten.

 

W zamian za 240 mld euro pomocy międzynarodowej, Grecja musi prowadzić daleko idącą politykę oszczędnościową w warunkach recesji gospodarczej. Wielu Greków, których 90 proc. należy do Kościoła prawosławnego, życzyło sobie, aby miał on swój wkład w przezwyciężanie kryzysu poprzez rezygnację z przysługujących mu ulg podatkowych. Jednak hierarchowie kościelni postanowili wspomóc pustą kasę państwową zyskami z kościelnych nieruchomości.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook