Księża alkoholicy idą na terapię ze świeckimi

Księża alkoholicy idą na terapię ze świeckimi
(fot. Kirti Poddar / Foter / CC BY)
Logo źródła: TVPinfo TVPinfo

- Kilkuset kapłanów, którzy trzeźwieli w naszym ośrodku przygotowywaliśmy do dawania świadectwa trzeźwego życia. Siedzę w "trzeźwości" od 33 lat, mam doświadczenie choroby alkoholowej i trzeźwego życia, nie wypowiadam się więc jako teoretyk, ale jako osoba, która przez to przeszła. Wiem, co duchownych boli, jakie mają problemy, w jakich sytuacjach alkohol staje się dla nas "atrakcyjny" - mówi w rozmowie z portalem tvp.info ks. Wiesław Kondratowicz, trzeźwiejący alkoholik, założyciel i dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości w Kowalewie, w którym leczyło się już 700 kapłanów z Polski i zagranicy. Dziś w polskim Kościele rozpoczyna się "miesiąc abstynencji narodu".

Przy okazji rozpoczynającego się dzisiaj "miesiąca abstynencji narodu" zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości apeluje o wytrwanie w trzeźwości. Zdaniem księdza Kondratowicza, trzeźwiejącego alkoholika, członka zespołu KEP i dyrektora ośrodka, w którym leczą się alkoholicy, miesiąc abstynencji to "okazja do zatrzymania się, popatrzenia na to, co jest zagrożeniem społecznym", tym, bardziej, że jak zauważa duchowny - słowo "abstynencja" w naszym społeczeństwie konsumpcyjnym jest "sponiewierane".

Kapłan w rozmowie z tvp.info wyjaśnia także, jak wygląda terapia osób duchownych, w której specjalizuje się jego ośrodek w Kowalewie. - Jeśli ksiądz do mnie przyjeżdża, wysyłam go na terapię ze świeckimi, ale duchowni to grupa, która ze względu na sposób życia, rozpatrywany przez pryzmat wiary, powołania, ma swoje dodatkowe zajęcia, które pomagają wychodzić z nałogu. Ks. Kondratowicz pomaga księżom, bo sam jest trzeźwiejącym alkoholikiem. - Wiem, co duchownych boli, jakie mają problemy, w jakich sytuacjach alkohol staje się dla nas "atrakcyjny". Rozmawiamy, jak wrócić do normalności biorąc pod uwagę nasze życiowe środowisko - wyjaśnia. Warto dodać, że z pomocy Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości w Kowalewie, gdzie prowadzone są 6-tygodniowe terapie dla księży - jak można przeczytać na stronie internetowej placówki - "skorzystało dotychczas ponad 700 kapłanów z kraju i zagranicy".

Zdaniem księdza Kondratowicza receptą na walkę o trzeźwość Polaków jest współpraca "kościoła, szkoły, rodziny i państwa". - Ani podziały, ani pieniądze nie mogą tu decydować - podkreśla kapłan.

DEON.PL POLECA

W rozmowie z portalem tvp.info dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości zwraca uwagę na jeszcze jeden problem - fakt, że coraz młodsze dzieci sięgają po wysokoprocentowe trunki. - Młode dziewczyny piją więcej od chłopców. Są spragnione miłości, akceptacji, bo nie doświadczają tego w domu - piją, bo chcą być łatwe. Na masce samochodu, w krzakach... - stwierdza ks. Kondratowicz. Pytany o to, dlaczego rodzice nie są w stanie przyswoić informacji o tym, że ich dzieci piją alkohol, odpowiada: - Tu najbardziej widać, jaka jest robota do zrobienia. Jeśli się wszyscy za to nie weźmiemy, to będzie źle. Nie chodzi jednak tylko o to, że będą nam wskaźniki rosły, ale o to, że alkohol, który jest oszustem, a pod jego wpływem człowiek zmienia myślenie, świadomość, uczucia, wolę, zacznie nad nami dominować. Jeśli chcemy być narodem wolnym, chcemy porządkować nasze życie społeczne, polityczne, gospodarcze, musimy zacząć od promocji trzeźwego stylu życia. Abstynencja w sierpniu jest po to, żeby to zobaczyć i zacząć działać - mówi kapłan w rozmowie z portalem tvp.info.

W 1984 roku biskupi zebrani na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski ustanowili sierpień "miesiącem abstynencji narodu". Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w swoim liście do wiernych podkreślał, że "zwłaszcza w Roku Wiary ta prośba (o abstynencję w sierpniu - przyp. red.) nabiera szczególnego znaczenia, bowiem wiele osób przez brak trzeźwości traci wiarę". Zdaniem biskupa trzeźwość w sierpniu powinna być przez nas respektowana "także z pobudek patriotycznych i społecznych". "Pamiętajmy, że sierpień jest miesiącem, w którym przeżywamy wiele ważnych świąt maryjnych i rocznic narodowych - niech abstynencja będzie jedną z form podkreślenia doniosłości tych dni." - napisał bp Tadeusz Bronakowski.

Cała rozmowa z ks. Wiesławem Kondratowiczem w dziale Opinie portalu tvp.info

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Księża alkoholicy idą na terapię ze świeckimi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.