"Z wielkim szacunkiem patrzę na Powstanie"

"Z wielkim szacunkiem patrzę na Powstanie"
Stanisław Żółtowski obraz pt. "Ulica Długa", dotyczy powstania warszawskiego. Zdjęcie wykonane na wystawie "Zwycięstwo ducha nad materią" sierpień 2004 (fot. (CC BY-SA 3.0) )
KAI / slo

Powstanie Warszawskie nie było wcale jakimś wyrazem nieodpowiedzialności. Przeciwnie, było wyrazem tęsknoty za wolnością - uważa abp Józef Michalik. Przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył na swojej oficjalnej stronie, że zawsze z głębokim szacunkiem patrzy na Warszawę. - Jest to jedyne miasto, które było zdolne do tego rodzaju decyzji - dodał.

- Zawsze z wielkim, naprawdę głębokim szacunkiem patrzyłem i patrzę na Warszawę. Jest to jedyne miasto, które było zdolne do tego rodzaju decyzji - stwierdził abp Michalik.

W jego opinii "Powstanie Warszawskie nie było wcale jakimś wyrazem nieodpowiedzialności. Przeciwnie, było wyrazem tęsknoty za wolnością, było wyrazem pragnienia zamanifestowania, pokazania, że Polacy tęsknią za wolnością, że mają dosyć tej opresji, tych strasznych lat męki i tego świadectwa męczeństwa Polaków i Żydów szczególnie, ale też i innych uczciwych, niewinnych ludzi".

- To był pewien zryw, który może udałby się, gdyby zaistniały inne okoliczności. Polacy chcieli zamanifestować tę wolę - stwierdził abp Michalik. Dodał, że w tym czasie po prawej stronie Wisły stały wojska radzieckie, dlatego "była nadzieja, że to w jakiś sposób się przełoży - ta wola walki na wolę solidarnej walki. Ale wyszło jak wyszło".

DEON.PL POLECA

Zdaniem przewodniczącego KEP, dzięki zrywowi w 1944 r. "Warszawa zyskała wielki autorytet wśród Polaków". - Dlatego patrzę z bólem na wszystkie złośliwości, niesprawiedliwości, nieuczciwości, które w interpretacji Powstania Warszawskiego także dzisiejsi niektórzy "luminarze" próbują stosować. Trzeba uszanować tę wielką ofiarę i bohaterstwo uczestników Powstania, zwłaszcza tych, którzy zginęli - podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego KEP dobrze też, że w stolicy jest dużo miejsc upamiętniających wydarzenia związanie z Powstaniem Warszawskim. Dodał, że jest to piękne świadectwo i należy pamiętać, dzięki czemu było ono możliwe - "tych dwadzieścia lat przedwojennej Polski stworzyło nowego Polaka, stworzyło bohaterów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Z wielkim szacunkiem patrzę na Powstanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.