Watykan walczy z praniem brudnych pieniędzy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Watykan i Włochy uzgodniły, że wspólnie będą walczyły z praniem brudnych pieniędzy i terroryzmem. Porozumienie w sprawie wymiany informacji zgodnie z obowiązującymi standardami międzynarodowymi podpisali 26 lipca przedstawiciele Watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej (AIF) i Banku Włoskiego. Podobne porozumienia podpisało już w minionych miesiącach szereg innych krajów.


Protokół, podpisany przez przewodniczącego AIF, kard. Attilio Nicorę oraz dyrektora wydziału informacji finansowej Banku Włoskiego, Claudio Clemente, zostały przygotowany Grupę Egmont, międzynarodowe forum, na którym są dyskutowane specyficzne kwestie i problemy związane z działalnością jednostek analityki finansowej.

 

"Stolica Apostolska i Państwo Watykańskie bardzo poważnie traktują swoją odpowiedzialność międzynarodową w sferze działań zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, a Włochy są dla nas szczególnie ważnym partnerem, podkreślił w komunikacie dyrektor AIF, Rene Brülhart. Wyraził też nadzieję na konstruktywną i owocną współpracę z odpowiednimi władzami włoskimi.

 

AIF jest członkiem Grupy Egmont od 4 lipca br. W minionych miesiącach Urząd Informacji Finansowej Państwa Watykańskiego podpisał już porozumienia z odpowiednimi placówkami finansowymi USA, Belgii, Hiszpanii, Słowenii i Holandii. W najbliższym czasie zawarte zostaną kolejne porozumienia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?